Reumatologia wawer

0
Reumatologia wawer

Choroba zwyrodnieniowa stawów, potocznie jest nazywana reumatyzmem lub artretyzmem i może pojawić się wraz z wiekiem.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęściej występujących chorób reumatycznych. Związana jest ona z postępującą degeneracją chrząstki stawowej, która jest ważnym elementem stawu. Pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów to poranna sztywność stawu, ból na początku wykonywania ruchu, a także trzeszczenie i ograniczenie ruchomości stawu.

 

Metody rehabilitacji w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Choć wydawać by się mogło, że przy chorobie zwyrodnieniowej stawów ruch nie będzie wskazany, ze względu na dolegliwości bólowe, to jednak ćwiczenia są zalecane przy tej chorobie. Dzięki regularnej aktywności fizycznej, dobranej w porozumieniu z reumatologiem i fizjoterapeutą można spowolnić proces degeneracji chrząstki stawowej, a także wzmocnić mięśnie otaczające chory staw. Kinezyterapia jest jedną z częściej wykorzystywanych metod rehabilitacji przy chorobie zwyrodnieniowej stawów. W terapii skojarzonej jest uzupełniana przez inne metody, takie jak krioterapię miejscową, hydroterapię (na przykład ćwiczenia w wodzie), okłady peloidowe, a także elektroterapię, ultradźwięki czy magnetoterapię.

 

Dlaczego ważne jest współdziałanie rehabilitanta i reumatologa w procesie leczenia?

Reumatologia wawer to dziedzina medycyny, zajmująca się chorobami reumatycznymi. W procesie leczenia chorób reumatycznych dobrze dobrana rehabilitacja jest ważnym elementem procesu przywracania możliwie jak największej sprawności i zahamowania procesu rozwoju choroby. Współdziałanie lekarza reumatologa oraz rehabilitanta ma na celu dobranie najbardziej efektownych metod fizjoterapeutycznych oraz bieżącą ocenę skuteczności zastosowanej rehabilitacji. Dzięki temu proces rehabilitacyjny przebiega w sposób kompleksowy i ciągły.

W przypadku stwierdzenie choroby zwyrodnieniowej stawów warto rozejrzeć się za taką ofertą rehabilitacji, która zapewnia także konsultacje specjalisty-reumatologa.