Co to jest spalony?

0
co to jest spalony

Spalony jest jednym z najbardziej spornych elementów gry w piłkę nożną, który wywołuje wiele kontrowersji wśród kibiców, piłkarzy, a nawet sędziów. Definicja sama w sobie nie jest trudna, jednak niektórzy wciąż nie rozumieją, o co chodzi z tym spalonym. Nieważne czy jest to rozgrywka ligowa, pucharowa czy mecz lokalnej drużyny- każdy bacznie wypatruje spalonego, co jest często przyczyną sprzeczek. Jak więc, najprościej można wyjaśnić czym jest spalony i kiedy do niego dochodzi oraz co to znaczy „pozycja spalona”, bo wbrew pozorom to dwa różne zagadnienia

Co to jest spalony?

Spalony, mimo że dla wielu może się wydawać skomplikowany, to jednak jest bardzo potrzebny podczas meczu. Ten element gry zapobiega nadużyciom i nieuczciwej grze, dzięki czemu jest ona ciekawa, nieprzewidywalna i strategicznie zaplanowana.
Pozycja spalona to sytuacja, kiedy zawodnik poda piłkę swojemu koledze z drużyny, w momencie gdy znajduje się on bliżej przeciwległej bramki, niż przedostatni gracz z drużyny przeciwnej. W praktyce oznacza to, że przed nim powinno być jeszcze dwóch graczy. Pozycja spalona nie ma miejsca, gdy piłka stoi w jednej linii z zawodnikiem drużyny przeciwnej lub dostał piłkę na swojej połowie.
Spalony jest wtedy, jeżeli zawodnik dotknął piłki i bierze czynny udział w grze, mimo że znajduje się na pozycji spalonej. Ocena stanu faktycznego sprawia sędziom wiele problemów, ze względu na dynamikę gdy, w której piłkarze są ciągle w ruchu. Spalony zachodzi również w sytuacji, gdy zawodnik będąc na pozycji spalonej przeszkadza bramkarzowi drużyny przeciwnej w odbiorze piłki, Jeżeli dojdzie już do odgwizdania spalonego, to przeciwnik wykonuje rzut wolny.
Istnieją jednak sytuacje, w których mimo pozycji gracza i jego ingerencji w grę, nie ma spalonego. Dzieje się tak w momencie, gdy gracz otrzymuje piłkę podaną z ruchu rożnego, karnego czy autu.
Definicja spalonego może wydawać się skomplikowana, jednak gdy zaczniemy bacznie śledzić mecze i sytuacje na boisku, zrozumiemy na czym to polega. W piłce nożnej wyróżnia się jeszcze pozycję offsajdową, dzięki której zawodnicy wykorzystują pozycję spalonego do zastosowania strategicznych technik gry.

Pozycja offsajdowa

Pułapka offsajdowa zalicza się do jednej z najbardziej ryzykownej techniki gry i polega na celowym ustawieniu zawodnika drużyny przeciwnej na spalonym. Aby to skutecznie rozegrać, obrońcy przesuwają się do przodu, kiedy zauważą, że piłka kierowana jest do najbardziej wysuniętego na zewnątrz przeciwnika, tak aby znajdował się na pozycji spalonej. Dzięki takiemu zagraniu, drużyna może zyskać rzut wolny, jednak jest ono dość ryzykowne, gdyż pozostawia się bramkarza sam na sam z rywalem. Ryzyko polega tu na tym, że sędzia nie zawsze zauważy i odgwiżdże spalonego, co może skutkować stratą bramki. Aby poprawnie wykonać pułapkę offsajdową, niezbędne jest doskonałe zgranie i współpraca między piłkarzami, aby nie popełnić błędu i nie narazić bramkarza na trudny do obronienia strzał bez wsparcia obrońców.