Nowa Zelandia – wycieczki do krainy bujnej natury.

0
Nowa Zelandia - wycieczki do krainy bujnej natury

Tak różny od znanego świat

Nowa Zelandia – wycieczki w takie miejsce z pewnością niejednemu śnią się po nocach. Często słyszy się o nim jako o krainie odległej, spokojnej, a czasem nawet dzikiej. Przez izolację geograficzną Nowa Zelandia bez wątpienia wydaje się egzotyczną krainą, która może zapewnić odwiedzającym niespodzianki na każdym kroku. I słusznie, decydując się na wyjazd w tamte strony, można od razu zapomnieć o nudzie i przeżyć niesamowite chwile wśród zapierających dech w piersiach widoków. Krajobraz tego kraju jest do tego stopnia silnie zróżnicowany, że bez wątpienia każdy może znaleźć tam coś dla siebie- czekają tam na nas imponujących rozmiarów wulkany, jaskinie, zieleniące się w słońcu polany, niespotykana nigdzie indziej fauna i flora.

Zwiedzając północ

Jednym z miejsc, które w Nowej Zelandii zdecydowanie trzeba odwiedzić, jest Rotorua- miasto znajdujące się w centralnej części Wyspy Północnej, położone nad jeziorem noszącym taką samą nazwę. Słynie ono między innymi z tego, że jest znanym ośrodkiem kultury Maorysów- w mieście zobaczyć można jedyny maoryski teatr, a w okolicy znajdują się stare jaskinie pokryte maoryskimi malowidłami naściennymi. Miasto położone jest wśród charakterystycznego krajobrazu wulkanicznego- po drodze do Rotorua można zauważyć liczne gejzery i gorące źródła, a także- co za tym idzie- elektrownię geotermalną. Nieopodal znajduje się Park Narodowy Tongariro, na którego terenie mieszczą się trzy wulkany: Ngauruhoe, Tongariro i Ruapehu. Rotorua i okolice to także ostoja takich gatunków ptaków jak czarny łabędź czy żyjący w rezerwacie Te Puia kiwi.

Magiczna wycieczka jak z baśni

Kolejną niebagatelną atrakcją Nowej Zelandii jest rejon Waikato. Będąc w tamtych stronach, nie można nie wybrać się do Waitomo, gdzie na soczyście zielonych polach beztrosko pasą się owce, a wapienna jaskinia zachwyca fantazyjnie ukształtowanymi wszelkiego rodzaju formami naciekowymi. W Waikato warto skorzystać z okazji podziwiania świetlików podczas rejsu podziemną rzeką. Znajduje się tam także prawdziwa gratka dla fanów “Władcy Pierścieni”- na własne oczy zobaczyć można wioskę Hobbitów. Spędzenia dnia w tak spokojnej i malowniczej okolicy z pewnością pozwoli nam wypocząć psychicznie od zgiełku dużych miast, do którego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień.

Metropolia pośród natury

Będąc w Nowej Zelandii, koniecznie należy zajrzeć do największej aglomeracji znajdującej się w kraju. Mowa jest tu oczywiście o Auckland- nic tak nie relaksuje jak powolny spacer zabytkowymi ulicami kolonialnych dzielnic i spokojne zwiedzanie historycznej części miasta- tak różnej od tej nowoczesnej, tętniącej życiem. Z punktu widokowego ulokowanego na górze Eden roztacza się widok na miasto, położone w oszałamiająco pięknej okolicy- wokół niego znajduje się 50 wygasłych wulkanów, a do tego Morze Tasmana oraz Ocean Spokojny. Zaraz przy punkcie widokowym znajduje się także krater. W samym mieście warto skorzystać z okazji i zobaczyć Ogród Zimowy znajdujący się w Auckland Domain.

Elementy Dzikiego Zachodu

Nowa Zelandia – wycieczki na zachodnie wybrzeże (West Coast) są interesującym miejscem na mapie Nowej Zelandii. W tych stronach w miejscu, gdzie kończy się jeden Park Narodowy, niemal od razu zaczyna się kolejny. W górzystym Parku Nelson Lakes na Przylądku Szalonego Wiatru spotkać można foki. W okolicy znajduje się również niewielkie miejscowość Punakaiki, gdzie przyjeżdżający turyści mogą zachwycać się imponującymi Skałami Naleśnikowymi- nietuzinkową formacją skalną. Z kolei w Parku Narodowym Aspiring drogi wiodą przez gęste i dzikie lasy deszczowe, obrośnięte bujnym, kolorowym mchem. Na zachodnim wybrzeżu znajduje się także lodowiec- dla chętnych istnieje nawet możliwość podziwiania go z lotu ptaka podczas lotu helikopterem (jednak jedynie, jeśli warunki atmosferyczne temu sprzyjają).

Najpiękniejsze miejsce na ziemi?

Gołym okiem widać, że atrakcji zarówno zapewnionych przez Matkę Naturę, jak i tych, do których powstania przyczynili się ludzie, w Nowej Zelandii zdecydowanie nie brakuje. Tych kilka pobieżnie tu opisanych nie stanowi nawet ułamka wszystkich, które znajdują się na tych wyspach. Nie pozostaje więc nic innego jak spakować się i wyruszyć w te strony i eksplorować każdy najmniejszy kąt.