Zasady gry w siatkówkę

0
zasady gry w siatkówkę

Siatkówka w Polsce jest obok piłki nożnej najpopularniejszym sportem drużynowym. Zarówno Reprezentacja Polski w piłce siatkowej kobiet jak i mężczyzn ma na koncie liczne sukcesy na arenie międzynarodowej i szczególne osiągnięcia w ważnych rozgrywkach ligowych i pucharowych. Mecze dostarczają wielu emocji, szczególnie jeżeli jego wynik jest ważny w dalszej klasyfikacji, a dochodzi do dogrywki. Nie będzie błędem stwierdzenie, że polska siatkówka znajduje się na naprawdę wysokim poziomie i znajdujemy się w czołówce krajów, mogących się pochwalić tak dobrymi osiągnięciami. Ze względu na to, że niektórzy uważają, że to właśnie piłka siatkowa powinna być oficjalnie uznana za sport narodowy, dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad tej gry.

Gra w siatkówkę polega na odbijaniu piłki dowolną częścią ciała tak, aby po przeleceniu przez siatkę dotknęła pola przeciwnika, uniemożliwiając mu jej odbicie. Dopuszczalne są trzy odbicia- przyjęcie, wystawienie i przebicie nad siatką. W rozgrywce biorą udział dwa zespoły składające się z sześciu zawodników: Przyjmujący jest odpowiedzialny za odebranie piłki, atakujący przebija piłkę na stronę przeciwnika, środkowy ma za zadanie zablokowanie ataku. Specyficznymi pozycjami na boisku jest rozgrywający, pełniący najważniejszą funkcje podczas meczu. Bierze on udział we wszystkich akcjach i wystawia piłkę do ataku. Libero natomiast ma za zadanie wyłącznie obronę, nie można mu atakować, zagrywać i blokować piłek przy siatce. Wyróżnia się też strojem, jego koszulka meczowa zawsze jest innego koloru niż pozostałej drużyny.
W przeciwieństwie do innych gier zespołowych, w siatkówce nie ma limitu czasu przeznaczonego na grę. Mecz złożony jest z setów, który toczy się do 25 punktów. Ważne jest jednak to, aby uzyskać wynik o 2 punkty większy niż przeciwnik, wówczas można mówić o zwycięstwie. Rozgrywka trwa do momentu, aż któraś drużyna zdobędzie przewagę wygranych dwóch setów, w sytuacji gdy oba zespoły mają na koncie po dwa zwycięstwa rozgrywa się tzw. tie-break , który ma zdecydować o ostatecznej wygranej. Toczy się on do momentu zdobycia 15 punktów i tak jak w przypadku seta, wymagana jest dwupunktowa przewaga nad przeciwnikiem.

Siatkówka – dane techniczne

Boisko do gry to pole o kształcie prostokąta i wymiarach 18×9 m, a wokół niego powinna być wytoczona wolna strefa o przynajmniej 3 metrach szerokości. Nawierzchnia powinna być wykonana z drewna lub materiałów syntetycznych o idealnej gładkości i w jasnym kolorze. Narysowane są na niej linie o wymiarach 5 cm i w odcieniu kontrastującym z kolorem nawierzchni. Siatka dzieląca boisko na połowy musi być zawieszona na wysokości 2,43 m w przypadku mężczyzn lub 2.24 jeżeli chodzi o rozgrywki kobiet. W meczu bierze udział sędzia pierwszy i drugi oraz sędziowie boczni, Główny arbiter obserwuje rozgrywkę z podwyższenia, a w razie konieczności może skorzystać z systemu Hawk Eye (sokole oko), umożliwiającego precyzyjne odtworzenie toru piłki i miejsca jej upadku.