Trądzik na plecach – jak się go pozbyć?

0
tradziknaplecach

Trądzik na plecach to wstydliwy problem, który dotyczy zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Zwykle niedoskonałości, pojawiające się w okresie dojrzewania, później znikają, jednak nie zawsze tak się dzieje. Gdzie leży przyczyna nieestetycznych wyprysków na plecach? Jak sobie z nimi poradzić? Na co zwrócić uwagę każdego dnia? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i pozbądź się trądziku na plecach.

Hormony, dieta, higiena – przyczyny trądziku na plecach

Najczęstszą przyczyną trądziku na plecach wśród nastolatków są zmiany hormonalne w okresie dojrzewania. Mogą one zaburzyć działanie innych mechanizmów i przyczyniać się do zwiększonej produkcji sebum, czego efektem jest zatykanie ujść gruczołów łojowych. Skutek może być tylko jeden – powstawanie zaskórników oraz bolesnych wyprysków, przypominających cysty. Zmiany te zazwyczaj ustępują w późniejszym wieku.

Trądzik u osób dorosłych częściej dotyka mężczyzn niż kobiety, jednak przyczyny tego zjawiska są podobne. Nieestetyczne wypryski powstają często na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej. Nasilenie trądziku u kobiet może zmieniać się wraz z cyklem miesiączkowym – w 23, 24 dniu cyklu następuje gwałtowny wzrost aktywności estrogenów, co prowadzi do produkcji łoju. Efekt jest taki sam, jak w przypadku nastolatków – zatkane ujścia gruczołów łojowych.

Dieta ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Trądzik na plecach potęguje przetworzona żywność, słodkie przekąski oraz fast foody. Jeśli więc korzystasz z takich przyjemności, Twoja skóra nigdy nie będzie idealna. Duży wpływ na wypryski ma także antykoncepcja, źle dobrane leki przeciwzapalne i przeciwalergiczne oraz niektóre antydepresanty.

Niedostateczna higiena i nadpotliwość to kolejne przyczyny kłopotów z trądzikiem na plecach. Brak higieny sprawia, że martwy naskórek miesza się z kurzem i pyłami z otoczenia, a produkowany pot sprzyja rozwojowi bakterii. Taka sytuacja również prowadzi do zatkania porów i powoduje powstawanie zaskórników.

Jak się pozbyć trądziku na plecach?

Przede wszystkim przyjrzyj się swojej diecie oraz zwróć uwagę na odpowiednią higienę. Pij codziennie około 8 szklanek wody. Zrezygnuj z niezdrowych, przetworzonych pokarmów oraz słodyczy. Zamiast nich sięgnij po produkty bogate w cynk, jak biała fasola, kasza gryczana, pestki dyni czy wątróbka.

Higiena jest niezwykle istotna w walce z trądzikiem. Pamiętaj, by nie zaniedbywać mycia pleców. Do tego używaj delikatnych produktów, przeznaczonych do skóry problematycznej. Mogą to być te same kosmetyki, z których korzystasz podczas pielęgnacji twarzy. Dobrze sprawdzą się produkty z dodatkiem nagietka, rumianku oraz toniki z cytryną, ogórkiem lub aloesem. Stosuj też peelingi – raz w tygodniu postaw na peeling enzymatyczny.

Podczas walki z trądzikiem istotne są także ubrania, które nosimy. Zrezygnuj ze sztucznych materiałów, postaw na przewiewne tkaniny. Dobrze sprawdzają się ubrania bawełniane i lniane.

Pamiętaj, że jeśli powyższe sposoby okazały się nieskuteczne, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem i wykonaj niezbędne badania krwi.

Olej tamanu w walce z trądzikiem

Produktem, który może pomóc Ci w walce z trądzikiem na plecach, jest niewątpliwie olej tamanu. Ma on właściwości nie tylko redukujące wypryski, lecz także niwelujące blizny. To doskonały kosmetyk zarówno do twarzy, jak i pleców oraz innych miejsc, gdzie pojawia się trądzik. Olej tamanu:

  • działa przeciwbakteryjnie,
  • poprawia koloryt skóry,
  • redukuje rozstępy i blizny,
  • działa przeciwzapalnie i oczyszczająco.

Olej nakładaj na wilgotną skórę zaraz po kąpieli. Jego regularne stosowanie przywróci Twojej skórze równowagę. Pamiętaj, by wybierać wyłącznie naturalny, nierafinowany olej tamanu i przechowywać go w temperaturze pokojowej, z dala od światła i wilgoci.