Co daje bieganie

0
co daje bieganie

Bieganie to najpopularniejsza forma wysiłku fizycznego, która nie wymaga specjalnych umiejętności , ani drogiego sprzętu. W zasadzie biegać można wszędzie, a każdy z nas tą umiejętność trenował już od dziecka w trakcie różnorodnych zabaw. Bieganie jest również jednym z najskuteczniejszych ćwiczeń aerobowych i przynosi skuteczne efekty w spalaniu tłuszczu i rzeźbieniu całego ciała, a nie tylko poszczególnych partii. Jakie korzyści zdrowotne zauważymy, jeżeli zaczniemy regularnie biegać?

Co daje bieganie?

Większość osób swoją przygodę z bieganiem motywuje chęcią pozbycia się zbędnych kilogramów i wyrzeźbieniem sylwetki. Taki rodzaj aktywności fizycznej to z pewnością najlepszy wybór w walce z nadwagą i nadmiarem tłuszczu. Bieganie podkręca metabolizm i angażuje wszystkie mięśnie, dzięki czemu rzeźbimy całą sylwetkę. W szczególności pracują tu mięśnie brzucha i pośladków, a jednocześnie redukujemy nieestetyczny cellulit z ud. Ponadto, sport ten ma też wymiar psychologiczny, gdyż zaczynając regularne treningi, stawiamy sobie jakiś cel, który chcemy osiągnąć, co sprzyja również zmianie nawyków żywieniowych. Po godzinie biegania, z pewnością nie sięgniemy po niezdrową przekąskę, gdyż zdajemy sobie sprawę, że wówczas cały wysiłek pójdzie na marne.
Regularne bieganie przyczynia się także do poprawy wydolności i usprawnia pracę serca. Dobrze dotleniony organizm minimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych chorób układu krwionośnego i oddechowego. Podczas biegania zwiększa się pojemność płuc, komórki krwi dostarczają do poszczególnych narządów więcej tlenu, niezbędnego do ich prawidłowego funkcjonowania. Bieganie to również skuteczne narzędzie w walce z cukrzycą i najczęściej jest zalecane osobom, które znajdują się w zasięgu ryzyka. Ponadto regularne treningi stanowią skuteczną profilaktykę chorób układu kostnego, takich jak osteoporoza, gdyż pobudzają regenerację masy kostnej, zapobiegają odwapnieniu i wzmacniają cały szkielet.
Bieganie skutecznie zwalcza stres, redukuje napięcia mięśniowe i ułatwia zasypianie, co może być wybawieniem dla osób zmagających się z bezsennością. Podczas biegu wzrasta poziom serotoniny, mającej wpływ na dobre samopoczucie i działającej jak hormon szczęścia. Warto więc biegać, bez względu na to czy naszym celem jest smukła sylwetka, zapobieganie chorobom czy poprawa samopoczucia.

Bieganie – o czym warto pamiętać?

Przystępując do treningu warto zaopatrzyć się w wygodne buty do biegania. Jeżeli biegamy amatorsko i dopiero zaczynami swoją przygodę z tym sportem, nie musi być to od razu profesjonalne obuwie z górnej półki. Ważne, aby było wygodne i odpowiednio stabilizowało stopę. Należy również pamiętać o tym, żeby zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą i regularnie się nawadniać. Najważniejsza jest jednak rozgrzewka, przed rozpoczęciem biegu trzeba dokładnie rozgrzać i porozciągać wszystkie mięśnie, co zapobiegnie kontuzjom i późniejszym zakwasom. Na początku wybierajmy też krótkie trasy na miarę swoich możliwości, a z czasem zwiększajmy dystanse.