Jaki powinien być idealny wózek inwalidzki aktywny?

0
Jaki powinien być idealny wózek inwalidzki aktywny?

Wózek inwalidzki aktywny ma znacznie mniejszą wagę niż tradycyjny model ręczy i może rozwinąć od niego większą szybkość. Jest też zdecydowanie mniejszy i bardziej zwrotny niż pojazd elektryczny. Jego parametry coraz częściej doceniają nie tylko osoby zawodowo zajmujące się sportem, ale także te, które na co dzień chcą pozostać jak najbardziej niezależne. Popularnością cieszą się również wózki aktywne dla dzieci niepełnosprawnych. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, przymierzając się do zakupu takiego modelu.

Kto może korzystać z aktywnego wózka dla niepełnosprawnych? 

Wózki aktywne – dziecięce i dla dorosłych (modele dla obydwu grup wiekowych różnią się właściwie głównie rozmiarem) – powstały z myślą o osobach o mocnych górnych partiach ciała i stabilnym tułowiu. Są napędzane siłą rąk użytkownika, więc sprawność kończyn to kryterium absolutnie podstawowe. Niezbędny jest także pełen zakres ruchu w ramionach. 

Będzie to szczególnie istotne, kiedy pojawi się konieczność wjeżdżania wózkiem na wzniesienie – nawet jeśli nie masz zamiaru poruszać się po wymagającym terenie pozamiejskim, zwiększony jedynie w niewielkim stopniu kąt nachylenia chodnika oznacza bardziej intensywną pracę mięśni. 

Idealny wózek inwalidzki aktywny, czyli jaki?

Wózki aktywne dla niepełnosprawnych są dostępne w wariantach różniących się wieloma szczegółami budowy. Aby wejść w posiadanie pojazdu dopasowanego do Twoich indywidualnych potrzeb, powinieneś dobrze zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami w kontekście prowadzonego trybu życia oraz okolicznościami, w jakich wózek będzie użytkowany najczęściej. 

Co ma kluczowe znaczenie dla wyboru najlepszego wózka aktywnego? 

  • Typ wózka. Kompaktowość ramy to jedna z najbardziej charakterystycznych cech inwalidzkich wózków dla aktywnych. Do ustalenia pozostaje kwestia, czy wystarczającym rozwiązaniem będzie dla Ciebie model sztywny, czy lepiej sprawdzi się składany. Zaletą tego ostatniego jest możliwość wygodnego i sprawnego zapakowania wózka do auta i zabranie ze sobą w dowolne miejsce.  
  • Materiał wykonania ramy. Swoją lekkość i zwrotność wózki sportowe zawdzięczają technologii wykonania konstrukcji. Najczęściej używa się aluminium, która waży znacznie mniej niż stal. Świetnie sprawdzają się również pojazdy z włókna węglowego lub z tytanu. 
  • Waga. Poza materiałem, z którego sporządzona jest rama, na wagę sprzętu wpływają inne czynniki, np. szerokość siedziska czy obecność dodatkowego koła antywywrotowego. Najlepiej jednak kierować się wagą całkowitą – sumą wagi samego wózka i wagi osoby, która ma się na nim poruszać. Warto przy tym wiedzieć, że niektórzy producenci podają wagę transportową, a więc wagę wózka „netto” w najlżejszym wariancie. 
  • Siedzisko. Unikaj pojazdów, w których siedziska są prostopadłe do oparcia. Taka pozycja jest nieergonomiczna i utrudnia stabilizację tułowia. Siedzisko powinno być ustawione pod kątem ostrym. Istotna jest też jego głębokość. Aby ustalić, jaka będzie najlepsza w Twoim przypadku, zmierz odległość od najwyższego punktu pośladka do dołu podkolanowego, a następnie odejmij 2-3 cm. Odległość mierzona od podłoża do krawędzi przedniej części siedziska nie powinna być zaś mniejsza niż odległość mierzona od stopy do dołu podkolanowego. 
  • Kąt nachylenia kół – im wyższy, tym bardziej „wyczynowy” staje się wózek – łatwiejszy w manewrowaniu na zakrętach i bardziej przyczepny do podłoża. W dobrych wózkach inwalidzkich może on być samodzielnie dostosowywany zależnie od potrzeb (np. 16-18-20-22 stopni). 
  • Możliwość regulacji. Im szersza, tym lepiej. Przykładowo, przesunięcie kół w pionie pozwala na zmianę środka ciężkości; możliwość odpięcia hamulców, z której czasem korzystają bardzo doświadczeni użytkownicy, to sposób na zmniejszenie wagi pojazdu. 

Świadomość dotycząca tego, czym jest wózek inwalidzki nadal nie jest zbyt wysoka, niestety, także wśród sprzedawców. Jeżeli pojawia się deklaracja, że dany model jest aktywny, ale nie spełnia on powyższych kryteriów, najpewniej nie jest – i to mimo nazwy. 

Dlatego po aktywny wózek inwalidzki najlepiej udać się do renomowanego sklepu medycznego, w którym będziesz mógł skorzystać z profesjonalnego doradztwa w zakresie doboru pojazdu, a dzięki temu zyskasz pewność, że płacisz za sprzęt, który będzie Ci służył dokładnie tak, jak tego oczekujesz.