Jak pomóc maluchowi z walce z katarem?

0
Jak pomóc maluchowi z walce z katarem

Katar to bez wątpienia ogromny wróg każdego malucha. Utrudnia oddychanie, jest niezwykle męczący i sprawia, że dziecko traci chęci do zabawy i nauki. Rodzice za wszelką cenę starają się zwalczać tego nieproszonego gościa. Ważne jednak, by robić to w bezpieczny sposób.

Przyczyny kataru u najmłodszych

Powodów niedrożności nosków u dzieci może być kilka. Najpopularniejsze to oczywiście przeziębienie i alergie. Z tym pierwszym możemy poradzić sobie w miarę szybko, rzecz jasna po konsultacji z lekarzem. Z uczuleniem czeka nas więcej pracy. Na początku konieczne będą testy, by dowiedzieć się co uczula pociechę. Potem czeka nas rozmowa z doktorem i ustalenie najlepszej metody leczenia. Bardzo ważne jest także, aby unikać alergenu.

Walka z katarem

Najważniejszym zadaniem jest oczywiście udrożnienie noska. Można to zrobić na kilka sposobów:

– inhalacje – wykorzystuje się do nich gorącą wodę, zioła (na przykład rumianek) lub zwykłą sól kuchenną;

– spraye – dziecięce noski są bardzo delikatne, dlatego należy ostrożnie dobierać preparaty, które im aplikujemy. Na stronie disnemar.pl znajdziemy informacje o bezpiecznym środku Disnemar Baby, który jest dostosowany do potrzeb maluchów. Spray ten zawiera roztwór soli mineralnych, które nie tylko oczyszczają i ułatwiają oddychanie, ale także nawilżają podrażnioną śluzówkę;

– odpowiednia dieta – ta pomaga w sposób pośredni. Wzmacniając układ odpornościowy naszej pociechy mamy większe szanse na zwalczenie infekcji. W okresie przeziębień starajmy się więc podawać dziecku napoje i posiłki bogate w witaminę C.

Inne dolegliwości

Gdy przy katarze pojawiają się także inne symptomy, takie jak kaszel czy gorączka, koniecznie powinniśmy wybrać się do lekarza. Dopiero po konsultacji będziemy wiedzieli co dokładnie dolega dziecku i w jaki sposób możemy mu bezpiecznie pomóc. Zazwyczaj okazuje się, że nie jest to nic poważnego i maluch szybko wróci do zdrowia, lepiej jednak nie ryzykować i odwiedzić doktora.

Katar u dzieci to z pewnością niezbyt przyjemna dolegliwość, ale bez problemu można z nią walczyć. Należy jednak dokładnie dobierać metody leczenia i wybierać preparaty przeznaczone dla najmłodszych.