Jak pozbyć się wody z organizmu

0
jak pozbyć się wody z organizmu

Zatrzymanie wody w organizmie przejawia się ogólną opuchlizną oraz zwiększeniem masy ciała. Wbrew pozorom, na taki stan rzeczy wpływa przede wszystkim słabe nawadnianie się w ciągu dnia, co przekłada się na odkładanie wody w tkankach podskórnych, pomiędzy przestrzeniami międzykomórkowymi. Warto zauważyć, że nadmiar wody w organizmie nie musi od razu oznaczać problemów i jest naturalnym stanem zmian zachodzących w ciele. Ta dolegliwość szczególnie dotyka kobiet, głównie w okresie ciąży i podczas rozstrojenia gospodarki hormonalnej w fazie cyklu miesiączkowego. Czym się objawia się zaburzenie gospodarki wodnej organizmu?

Objawy i skutki zatrzymania wody w organizmie

Jednym z najbardziej zauważalnych objawów zatrzymania wody w organizmie jest opuchlizna ciała. Najbardziej widoczny obrzęk umiejscawia się na twarzy, dłoniach i stopach. Niekiedy opuchlizna jest tak duża, że uniemożliwia zdjęcie pierścionków z palców czy chodzenie w dotychczas wygodnych butach. Kolejny objawem jest ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu oraz zaburzenie koncentracji.
Nadmiar wody w organizmie przyczynia się do nieprzyjemnych skutków, takich jak przybieranie na wadze. Może to negatywnie wpłynąć na osoby odchudzające się i skutecznie je zdemotywować, gdyż pomimo wysiłku zauważają wzrost wagi. Zatrzymanie wody jest często naturalnym procesem fizjologicznym, występującym cyklicznie dlatego odradza się codzienne kontrolowanie wagi. Negatywnymi skutkami z pewnością jest też przemęczenie i dekoncentracja, uniemożliwiająca wykonywanie codziennych obowiązków.

Jak pozbyć się wody z organizmu?

Skuteczna w redukcji wody z organizmu jest przede wszystkim dieta oraz ograniczenie niektórych jej składników. Najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie organizmu, pozwala to uregulować gospodarkę hormonalną, co zapobiega obrzękom i pozwoli przywrócić prawidłowy metabolizm. Dodatkowo odwodnienie sprzyja odkładaniu się wody w tkankach, dlatego należy unikać alkoholu, który skutecznie odwadnia i pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów w ciągu dnia.
Ważna jest także eliminacja soli i przetworzonych potraw, które często mają jej w sobie nadmiar. Sól zatrzymuje wodę w organizmie na skutek nieprawidłowego stosunku sodu do potasu. Powoduje to odkładanie się nadmiaru płynu w tkankach, co w rezultacie prowadzi do obrzęku. Dietę należy wzbogacić o zdrową żywność, bogatą w witaminy i minerały. Skuteczna będzie także odpowiednia suplementacja, dostarczająca odpowiednich dawek magnezu, potasu oraz witamin z grupy B6.
Z pewnością nie wolno zapominać o aktywności fizycznej. Podczas ruchu pocimy się, co pomaga usunąć nie tylko nadmiar wody ale również oczyścić organizm z toksyn. Właściwości moczopędne ma sok z żurawiny oraz niektóre zioła, takie jak mniszek lekarski, dlatego warto regularnie pić ziołowe napary.
Jeżeli mimo zmiany diety i włączeniu aktywności fizycznej obrzęki nadal się utrzymują, może to być przyczyną nieprawidłowej pracy nerek lub problemów z tarczycą. Należy wówczas zaczerpnąć porady lekarza.