Co daje jazda na rowerze?

0
co daje jazda na rowerze

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia oraz smukłej sylwetki. Bez względu na to czy wybierzemy ćwiczenia na siłowni, pływanie, gry zespołowe czy inną dyscyplinę, na pewno przyniesie to korzyści zdrowotne. Jeżeli nie mamy czasu na treningi w trakcie dnia, a chcielibyśmy włączyć do codziennego życia aktywność fizyczną dobrym pomysłem będzie rower. Możemy nim dojeżdżać do pracy rezygnując tym samym z samochodu, wybrać się na zakupy czy rekreacyjną przejażdżkę po mieście. Jeżeli wolimy jeździć w domu, możemy zainwestować w rowerek stacjonarny i pedałować przed telewizorem podczas ulubionego serialu. Bez względu na to, co wybierzemy jazda na rowerze niesie za sobą wiele korzyści.

Co daje jazda na rowerze?

Jazda na rowerze poprawia wydolność organizmu, powiększa pojemność płuc i dostarcza komórkom odpowiedniej ilości tlenu. Ogranicza również spadek pułapu tlenowego, który w ciągu stałego życia stale się zmniejsza. Osoby regularnie jeżdżące na rowerze, są na starość bardziej aktywne i niezależne, dzięki wysokiej wydolności organizmu. Ponadto, dzięki przejażdżkom rowerowym zmniejsza się ryzyko miażdżycy oraz chorób układu krążenia, takich jak zawał czy udar, gdyż wytrenowane serce jest bardziej wytrzymałe, a jego praca równomierna.
Jazda na rowerze korzystnie wpływa także na naszą sylwetkę, pomijając fakt, że wykazuje dużą skuteczność w walce ze zbędnymi kilogramami to jeszcze pomaga efektywnie rzeźbić mięśnie brzucha, ud, pośladków i przedramion. Ze względu, że angażuje do pracy całe ciało, rower polecany jest osobom z nadwagą, chorobami zwyrodnieniowymi stawów i chcących wzmocnić układ kostny. Jeżeli chcemy szybko zrzucić zbędne kilogramy oraz wyrzeźbić ciało, z pewnością powinnyśmy się zdecydować na ten rodzaj aktywności fizycznej.
Rower wpływa również korzystnie na psychikę i samopoczucie, dzięki endorfinom, które uwalniają się w trakcie wysiłku fizycznego. Ponadto pozwala zmniejszyć napięcia mięśniowe wywołane stresem i odprężyć się. Dobrym pomysłem jest od czasu do czasu wybrać się na dalszą wycieczkę rowerową na przykład do lasu, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem, wyciszyć się i odpocząć w otoczeniu natury.

Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć?

Jeżeli głównym celem jaki obraliśmy zaczynając jazdę na rowerze jest strata zbędnych kilogramów, to trzeba pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Przede wszystkim kluczowa tu jest regularność treningów, trwających minimum 30 min. Jeżeli zdecydujemy się poświęcić codziennie pół godziny na jazdę, szybko zauważymy efekty. Warto podczas przejażdżki ćwiczyć interwały, czyli naprzemiennie zmieniać tempo ze spokojnej jazdy, aż do intensywnego pedałowania. Należy także unikać pagórków, gdyż jazda pod górkę ma na celu wyrzeźbienie mięśni nóg, a żeby schudnąć lepiej trzymać się dynamicznego ale stabilnego tempa. Jeżeli jazdę na rowerze włączymy do codziennych aktywności, z pewnością zauważymy nie tylko spadek wagi, ale również poprawę w samopoczuciu, zdrowiu i wyglądzie.