Zasady gry w bilard

0
zasady gry w bilard

Gra w bilard wielu kojarzy się z typową rozrywką barową, jednak niektóre odmiany tej gry zyskały miano dyscyplin sportowych. Z pewnością każdy, kto choć raz wybrał się z przyjaciółmi na bilard, spotkał się z sytuacją, w której znajomi przekrzykują się na temat znajomości zasad, które dla każdego są różne. Dzieje się to tak z powodu nie do końca zrozumianych przepisów gry, co nie ułatwia fakt, że istnieje kilka odmian bilarda, które nieco się między sobą różnią. Najpopularniejszą wersją jest „ósemka” dlatego warto usystematyzować jej zasady, aby przy następnym spotkaniu ze znajomymi uniknąć sprzeczki o prawidłowy przebieg gry, według ogólnie przyjętych reguł.

Zasady gry w bilard

Bilard to gra dla dwóch graczy, z których każdy ma za zadanie jak najszybciej pozbyć się swoich bil wbijając je do zadeklarowanej łuzy. Deklaracja nie jest wymagana w momencie, gdy z sytuacji na stole jasno wynika w którą łuzę odbędzie się strzał. Bile dzielą się na „całe” pokryte w całości jednym kolorem oraz „połówki”, które są przedzielone paskiem. W rozgrywce występuje również biała bila, za pomocą której wykonuje się wszystkie uderzenia. Najważniejszą jest „ósemka”, kula w kolorze czarnym, która decyduje o zwycięstwie lub porażce gracza. Jej wbicie w momencie, gdy na stole pozostały jeszcze nasze bile oznacza porażkę, przegramy również w momencie gdy mimo wbicia „ósemki” do zadeklarowanej łuzy, wpadnie za nią bila biała.
Rozgrywka rozpoczyna się poprzez rozbicie bil ułożonych w trójkącie. Ustawienie ich powinno być naprzemienne, należy jednak pamiętać, aby „ósemka” znalazła się w środkowym ułożeniu trójkąta. Rodzaj bili, która wpadnie po rozbiciu do łuzy, przypisywana jest do gracza i decyduje czy będzie on grał „całymi” czy „połówkami”.
W bilardzie istnieją również faule, których skutkiem jest możliwość ustawienia przez przeciwnika białej bili w dowolnym miejscu na stole. Do takiej sytuacji dochodzi, jeżeli biała bila nie dotknie żadnej kulki, jako pierwszą uderzy „ósemkę” lub kolor przeciwnika albo sama wpadnie do łuzy. Jako faul liczy się także dotknięcie przez zawodnika bili ręką, ubraniem lub ją przesunie lub wypadnie ona poza bandę stołu.

Bilard- informacje techniczne i wyposażenie

Ze względu na różne odmiany bilarda, w każdym przypadku stół może posiadać inne wymiary. Wszystkie jednak są pokryte specjalnym suknem, najczęściej w kolorze zielonym, które umożliwia swobodne toczenie się kul. Ponadto znajdują się w nich łuzy, czyli otwory w które wpada bila. Zestaw bil składa się z 15 kulek i białej bili rozgrywającej. Numery od 1 do 7 są w jednolitym kolorze, natomiast od 9 do 15 to „połówki”, jest jeszcze czarna „ósemka”, która nie zalicza się do żadnej z tych kategorii. Ważnym wyposażeniem jest także trójkąt do początkowego rozłożenia bili ba stole. Warto wspomnieć, że w „dziewiątce”, innej odmianie bilarda, ramka ma kształt rombu. Kije bilardowe wykonuje się z wysokiej jakości drewna i zakończone są kapką, która bezpośrednio styka się z bilą podczas uderzenia. Dla ułatwienia gry i oddania precyzyjnego strzału, zawodnicy mają również do wyboru podpórki, na których mogą oprzeć kij.