Jak ćwiczyć na siłowni, żeby schudnąć?

0
jak ćwiczyć na siłowni żeby schudnąć

Smukła i wyrzeźbiona sylwetka to obecnie kanon piękna, dlatego siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Codzienna aktywność fizyczna to już nie tylko moda, ale dla wielu już styl życia, bez którego nie wyobrażają sobie dnia bez treningu. Ćwiczyć można praktycznie wszędzie- w domu czy w parku podczas spaceru, jednak to w siłowni mamy dostęp do profesjonalnego sprzętu. Wiele osób obawia się pierwszej wizyty w klubie fitness, gdyż uważają, że spotkają się tam z krytyką i będą powodem do żartów, ze względu na niewystarczającą formę. Tak naprawdę siłownia ma nam pomóc w kształtowaniu sylwetki, dlatego nie można się jej bać. Jak więc tam ćwiczyć?

Jak ćwiczyć na siłowni, żeby schudnąć?

Aby schudnąć, należy wykonywać regularnie ćwiczenia aerobowe. Absolutne minimum to co najmniej 3 treningi w tygodniu, nie krótsze niż 45 min. Aeroby możemy wykonywać praktycznie wszędzie, jeśli jednak zdecydujemy się na treningi w siłowni, to warto skorzystać z orbitreka, bieżni czy rowerka stacjonarnego. Obsługa tych urządzeń nie jest skomplikowana, a w razie problemów zawsze możemy poprosić obsługę o pomoc lub bardziej doświadczonego bywalca siłowni.
Siłownia jest idealnym miejscem do przeprowadzenia treningów FBW, ze względu na dostępność niezbędnych maszyn. Ćwiczenia takie charakteryzują się dużą intensywnością i są nastawione na rzeźbienie mięśni. Treningi takie wykonuje się rzadziej niż aeroby, ze względu na konieczność regeneracji organizmu po takim wysiłku siłowym. W ramach FBW możemy ćwiczyć martwy ciąg, przysiady ze sztangą czy wyciskanie na ławce. Są to typowe treningi siłowe, angażujące poszczególne partie ciała.
Najlepsze rezultaty odchudzające podczas ćwiczeń na siłowni, przyniesie połączenie treningu aerobowego z FBW. Taki system polega na tym, że jeden dzień na siłowni poświęcamy tylko na aeroby, zaś następnego dnia skupiamy się tylko na treningu siłowym. Umiejętne rozłożenie aktywności pozwala jednocześnie redukować tkankę tłuszczową i zwiększyć przyrost masy mięśniowej. Podczas FBW warto za każdym razem skupić się na ćwiczeniu konkretnej partii ciała, co zapobiegnie stagnacji i przetrenowaniu organizmu.

Jak ułożyć trening na siłowni

Jeżeli mamy jakiekolwiek pojęcie o anatomii, procesach metabolicznych oraz ćwiczeniach na siłowni, możemy samodzielnie spróbować ułożyć plan treningowy. Dla początkujących lepszym wyjściem będzie poproszenie o to trenera osobistego, który dobierze rodzaj ćwiczeń do założonego celu i indywidualnych predyspozycji klienta. Jeżeli zdecydujemy się opracować plan sami, należy pamiętać, aby zawierał on aeroby i ćwiczenia siłowe. Musimy dobrać ich rodzaj do swoich możliwości, żeby nie przeciążać organizmu i nie narażać się na kontuzje. Kluczowa również jest ilość serii i powtórzeń, w przypadku bardzo wymagających i obciążających ćwiczeń, lepsze są krótkie serie z małą ilością powtórzeń, aby nie przetrenować określonych partii ciała. Należy wziąć również pod uwagę stan zdrowia i przebyte urazy, aby przez źle ułożony plan treningowy nie dopuścić do pogłębienia się problemów czy nawrotu kontuzji.