Jak dbać o protezę zębową?

0
Jak dbać o protezę zębową

O protezę zębową należy bardzo dbać. Prawidłowa higiena protez zębowych nie tylko zapewnia większy komfort ich noszenia, ale również zapewnia im dłuższy żywot. Dzięki wyczyszczonej protezie smakowanie posiłków jest znacznie przyjemniejsze, a wystąpienie stanów zapalnych błon śluzowych jest ograniczony. Dobrze jest więc wiedzieć, jak prawidłowo dbać o protezę zębową na co dzień!

Najbardziej powszechną metodą „dbania” o protezę zębową jest wkładanie jej na noc do szklanki wody. Jest to błędna i mało skuteczna forma czyszczenia, bowiem proteza jest narażona na gnicie. Owszem, korzystanie z wody podczas czyszczenia protezy jest jak najbardziej wskazane, ale potrzeba do tego czegoś więcej.

Kiedy czyścić protezę zębową?

Na pytanie kiedy i jak często myć protezę zębową, odpowiadamy – CODZIENNIE. Tak jak codziennie myjemy swoje zdrowe zęby, tak też proteza potrzebuje codziennej higieny. Mało tego, powinno się je czyścić najlepiej po każdym spożytym posiłku! Nieusuwanie bakterii i innych osadów nazębnych może powodować stany zapalne w jamie ustnej, pogarszać stan dziąseł, a w przypadku częściowej protezy – wpływać negatywnie na stan zdrowia prawdziwych zębów. Ostatecznie wystarczy opłukanie protezy ciepłą (nie gorącą!) wodą, pod bieżącym kranem.

Pasty do protez zębowych

Współczesna protetyka nie tylko tworzy wysokiej jakości protezy. Na rynku można znaleźć mnóstwo preparatów i past do czyszczenia protez zębowych. Każda apteka jest wyposażona w specjalne pasty do protez, które posiadają silniejsze działanie antybakteryjne, jednocześnie nie uszkadzając (rysując) powierzchni zębów. Oczywiście, jak każda pasta, odświeża również oddech. Mycie taką pastą powinno trwać minimum 2 minuty; nie ma też konieczności zbyt mocnego przyciskania szczoteczki.

Proszki czyszczące

Proszki są bardzo uniwersalnymi środkami do czyszczenia protez, bowiem są skuteczne do niemal każdego ich rodzaju. Do niedużej szklanki z gorącą wodą rozpuszcza się pół łyżeczki proszku, po czym do gotowej mieszkanki wrzuca się protezę. Po około 3 minutach należy wypłukać protezę pod bieżącą wodą w celu usunięcia pozostałości po proszku.

Tabletki

Tabletki czyszczące zaleca się jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji protezy zębowej. Najpierw trzeba wyczyścić protezę za pomocą suchej szczoteczki. Następnie wrzuca się tabletkę do szklanki z letnią wodą i wkłada do niej sztuczne zęby. Tak jak w przypadku proszków czyszczących, wystarczą 3 minuty aby proteza była całkowicie wyczyszczona. Oczywiście przed jej włożeniem trzeba ją najpierw opłukać i wysuszyć.

Tabletki są niezwykle skuteczne w walce z zanieczyszczeniami protez zębowych. Potrafią nawet usunąć ciężki kamień – trzeba tylko zostawić protezę w szklance na 10 minut. Niszczą aż do 99,9% bakterii.

Domowe sposoby

Czyszczenie protez zębowych może się również odbywać domowymi sposobami. Nie są może tak skuteczne jak środki dostępne w aptekach, ale jeżeli na chwilę obecną nie możemy sobie pozwolić na kupno pasty czy tabletek warto skorzystać z tym metod chociaż na trochę. Najpopularniejszymi metodami czyszczenia protezy w domu jest mycie sodą oczyszczoną, kwaskiem cytrynowym (lub sokiem z cytryny) oraz octem (w tym octem jabłkowym). Płukanie protez naparami ziołowymi, np. szałwią, nie będzie w stanie wyczyścić zębów z bakterii i drobin żywieniowych.

Wspomniana wcześniej szklanka wody, a dokładniej zostawianie protezy w szklance na noc jest zgubne. Będąc w wodzie na tak długo jest narażona na osadzenie się bakterii, czego konsekwencją są choroby dziąseł bądź afty.

Protetyka w stomatologii daje szansę ludziom – którzy utracili swoje zęby – na normalne życie. Protezę zębową należy wymieniać najwyżej co 5 lat – ważne więc jest, aby pamiętać o właściwej higienie protez zębowych, ponieważ tylko wtedy będą nam długo służyły.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą http://mojstomatolog.pl