Okulary czy soczewki – co lepsze?

0
Okulary czy soczewki – co lepsze

Choć pierwszy prototyp soczewek kontaktowych został opracowany ponad 100 lat temu, ich wykorzystywanie na co dzień stało się domeną dopiero obecnych czasów. Wiele osób staje zatem przed dylematem, co wybrać? Tradycyjne okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury!

Okulary czy soczewki?

Wielu specjalistów z zakresu okulistyki zgodnie twierdzi, że noszenie okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych jest równoważne, jednak to soczewki dają więcej możliwości. Nie ma tu mowy jedynie o względach wizualnych, jak i wygody z ich użytkowania, ale przede wszystkim soczewki kontaktowe wpływają na wyrównanie różnowartości refrakcyjnej pomiędzy obiema gałkami ocznymi, zwiększają pole widzenia oraz obniżają ryzyko urazów.

Zalety soczewek kontaktowych

Osoby z dużą wadą wzroku, sięgającą +/- 6 dioptrii, często poszukują alternatywy dla grubych szkieł. Okulary korekcyjne mogą być bowiem niejednokrotnie źródłem kompleksów, zatem coraz częściej osoby te sięgają po soczewki kontaktowe. Soczewki będą również przydatne w przypadku dużej rozbieżności wad wzroku na obu oczach (ponad 3 dioptrie). Jakie są zalety soczewek kontaktowych?

1. Korekcja wzroku

Ze względu na bezpośredni kontakt soczewki z okiem, będą one korygowały wzrok dokładniej niż okulary korekcyjne. Co więcej, okulary o dużych mocach mogą zniekształcać pole widzenia i powodować zaburzenie widzenia barw.

2. Zdrowe dla oczu

Wciąż rozwijająca się technologia przynosi nowe rozwiązania również w okulistyce. Na rynku dostępne są soczewki, które dzięki przepuszczalnej formule nie powodują chorób oczu, ich podrażnienie ani pogorszenia wady wzroku. Co więcej, mogą nawet chronić przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

3. Komfort użytkowania

Soczewki kontaktowe wybierane są chętnie przez osoby czynnie uprawiające sport. Soczewki dają bowiem duży komfort użytkowania. Sprawdzą się zatem na basenie, podczas joggingu czy jazdy na nartach. Są również mniejszym zagrożeniem dla oczu niż tradycyjne okulary korekcyjne.

Zalety okularów korekcyjnych

Korzystanie z soczewek kontaktowych ma coraz mniej przeciwwskazań, jednak wciąż znajdują się osoby, które nie mogą lub nie chcą ich używać. Okulary korekcyjne są rozwiązaniem przede wszystkim wygodnym. Nie trzeba martwić się o odpowiednią konserwację, jak ma to miejsce w przypadku soczewek. Co więcej, okulary nie obciążają oczu tak, jak soczewki oraz pozwalają na ich szybszą regenerację. Jakie są zalety okularów korekcyjnych?

1. Wygoda na co dzień

Jak wspomniano wcześniej, okulary to wygodne rozwiązanie. Ich ściągnięcie i założenie nie wymaga od nas zastosowania wyjątkowych zabiegów. Ich przechowywanie nie wiąże się z koniecznością stosowania płynów nawilżających i wymiany co miesiąc lub częściej. Będzie to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę.

2. Podkreślają atuty

Współczesna moda wykreowała nowy wizerunek okularów. Obecnie okulary korekcyjne nie są kojarzone ze wstydem ani przykrą koniecznością, a stały się modnym dodatkiem do codziennego stroju. Mnogość fasonów i kolorów sprawiają, że odpowiednio dobrane oprawki podkreślą atuty lub zatuszują mankamenty urody.

3. Element stroju

Ze względu na wiele możliwości doboru oprawek, okulary korekcyjne mogą stać się motywem przewodnim niejednej stylizacji. Okulary przestały zatem być jedynie elementem korygującym wadę wzroku, a stały się modnym dodatkiem do stylizacji, który ma podkreślać urodę i charakter osoby je noszącej.