Żylaki powrózka nasiennego – na czym polega operacja żylaków?

0
Żylaki powrózka nasiennego – na czym polega operacja żylaków?

Żylaki powrózka nasiennego to schorzenie, które często leczy się operacyjnie. Kiedy należy przeprowadzić taki zabieg? Dowiedz się więcej na temat schorzenia i sposobu jego leczenia.

  1. Czym są żylaki powrózka nasiennego?
  2. Na czym polega operacja żylaków powrózka nasiennego?

Czym są żylaki powrózka nasiennego?

Żylaki powrózka nasiennego to schorzenie polegające na nadmiernym poszerzeniu naczyń splotu wiciowatego, który zbiera krew z jądra. Ze względów anatomicznych żylaki znacznie częściej powstają po lewej stronie. Dzieje się tak średnio w 80% przypadków. Dolegliwości tej zazwyczaj nie towarzyszą żadne objawy, choć u niektórych mężczyzn (ok. 10% pacjentów) występuje ból jąder z promieniowaniem do moszny, a także dyskomfort. Istotne jest też to, że wspomniane żylaki są jedną z najczęstszych przyczyn słabej jakości nasienia i obniżania płodności. Dlatego też w wielu przypadkach konieczny okazuje się zabieg żylaków powrózka nasiennego..

Na czym polega operacja żylaków powrózka nasiennego?

Operacja żylaków powrózka nasiennego zazwyczaj odbywa się metodą mikrochirurgiczną, która ma wiele zalet. Cechuje ją przede wszystkim wysoka skuteczność, małe ryzyko powikłań (np. pojawienia się wodniaka jądra albo zaniku jądra), a także najwyższy odsetek ciąż. Stosowane są również inne techniki, takie jak embolizacja czy laparoskopia, ale ich wyniki nie są tak dobre jak mikrochirurgii.

Zabieg mikrochirurgiczny przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym albo w sedacji dożylnej. Jest on wykonywany w trybie jednodniowym, a pooperacyjna blizna ma zwykle 2-3 cm długości. Operację przeprowadza się z wykorzystaniem mikroskopu operacyjnego, zapewniającego doskonały podgląd w pole operacyjne, a tym samym precyzję ruchów. Więcej rzeczowych informacji na temat operacji można znaleźć na stronie https://medifem.pl/urologia/zylaki-powrozka-nasiennego/.

Zabieg laparoskopowy wykonywany jest z kolei tylko w znieczuleniu ogólnym w ułożeniu na plecach. Aby go wykonać, konieczne jest rozcięcie w trzech miejscach powłok brzusznych. Owe cięcia są duże – mają 5, 10 oraz ok. 2,5 cm długości, mogą więc niestety pozostawiać blizny. Po dostaniu się do jamy otrzewnowej, zostaje wprowadzony do niej pod ciśnieniem dwutlenek węgla, co pozwala uzyskać przestrzeń niezbędną do przeprowadzenia operacji. Na naczynia jądrowe nakładane są tzw. klipsy zamykające światło naczyń. Zdarza się, że w celu znalezienia naczyń niezbędne jest przecięcie zrostów obecnych w jamie brzusznej albo uruchomienie jelita grubego. Niekiedy konieczne okazuje się też pozostawienie drenu usuwanego w następnej dobie po operacji.