Rekonstrukcja i reinsercja więzadła krzyżowego przedniego ACL – czym się różnią?

0
Rekonstrukcja i reinsercja więzadła krzyżowego przedniego ACL - czym się różnią?

Standardowo wyróżniamy dwa rodzaje leczenia więzadła krzyżowego przedniego ACL. W przypadku uszkodzenia tego elementu wchodzącego w skład stawu kolanowego, możemy poddać się leczeniu operacyjnemu polegającemu na dokonaniu reinsercji ACL oraz rekonstrukcji ACL. Dowiedz się jakie są różnice między obydwoma rodzajami leczenia oraz poznaj definicję terminu ACL.

Co to jest ACL? 

Skrót ACL z języka angielskiego oznacza: anterior cruciate ligament, czyli po prostu więzadło krzyżowe przednie. Jest to wewnątrzstawowe więzadło stawu kolanowego. Ma budowę dwupęczkową, co oznacza, że dwa pęczki są niezależnie przytwierdzone do kości udowej i piszczelowej. Ze względu na duże obciążenia, które więzadło krzyżowe przednie przyjmuje każdego dnia, uszkodzenie więzadła jest jedną z najczęstszych kontuzji występujących u zawodowych sportowców oraz osób trenujących sport amatorsko. 

Głównymi funkcjami pełnionymi przez ACL – więzadło krzyżowe przednie jest połączenie kości udowej z kością piszczelową oraz stabilizacja stawu, szczególnie podczas położeń zgięciowych. 

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego ACL

Jest to zabieg operacyjny polegający na zastąpieniu uszkodzonej tkanki więzadła, ścięgnem pobranym bezpośrednio od pacjenta lub od dawcy. Dzięki postępowi technologicznemu w medycynie, cały zabieg wykonywany jest artroskopowo, czyli poprzez wprowadzenie narzędzi chirurgicznych przez niewielkie nacięcie w skórze pacjenta. Podczas zabiegu następuje przygotowanie kanałów kostnych w kości piszczelowej i udowej, a następnie umieszcza się w nich przygotowany ze ścięgna przeszczep. 

Co ważne, operację rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL wykonuje się najczęściej w przypadku braku wskazań do wykonania procedury reinsercji więzadła krzyżowego przedniego. Cała operacja prowadzona jest w znieczuleniu od pasa w dół. Oznacza to, że znieczulona kończyna jest całkowicie niebolesna, a sam zabieg nie będzie powodował większego dyskomfortu. Po przeprowadzeniu zabiegu zakładane są pacjentowi pojedyncze szwy i opatrunek. 

Reinsercja więzadła krzyżowego przedniego ACL

Ten zabieg operacyjny pozwala na naprawę więzadła krzyżowego przedniego ACL w nowoczesny sposób. Pozwala  zachować zerwane więzadło bez konieczności przeszczepu, tak jak ma to miejsce przy rekonstrukcji ACL. Reinsercja nie wymaga wycinania uszkodzonego więzadła, pobierania przeszczepów własnych ścięgien lub innych tkanek od dawcy. W tej metodzie możliwe jest przyszycie zerwanego więzadła do miejsca, z którego zostało ono oderwane.

Naprawa więzadła krzyżowego przedniego ACL poprzez reinsercję ma wiele zalet. Po pierwsze, osoby z zachowanym więzadłem krzyżowym zachowują czucie głębokie, które zaburzone jest u osób z przeszczepem ACL. Ponadto, reinsercja metodą Internal Bracing™ ACL jest bardziej skuteczna od tradycyjnej rekonstrukcji. Szybciej przywraca stabilność i funkcje stawu kolanowego. Wyniki przeprowadzonych badań zwracają uwagę na to, że  skala jakości życia po zabiegu oraz tempo regeneracji więzadła krzyżowego przedniego są większe, szczególnie w przypadku profesjonalnych sportowców.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o najczęstszych urazach więzadła krzyżowego przedniego ACL lub szukasz szczegółowych informacji na temat operacyjnych metod leczenia: rekonstrukcji i reinsercji więzadła krzyżowego przedniego ACL, koniecznie odwiedź stronę lekarzy-specjalistów z chirurgia-kolana.pl. Dzięki rzetelnym artykułom oraz ciekawym filmom edukacyjnym dla pacjentów, masz szansę rozwiać wszelkie wątpliwości związane z ACL. Sprawdź koniecznie!