Diagnozowanie chorób u psów

0
Diagnozowanie chorób u psów

Zauważyłeś ostatnio zmiany u Twojego pupila? Porusza się on inaczej, a może skomla lub ma inne dolegliwości? Sprawdź jakie są najczęściej występujące choroby u psów i sprawdź do kogo powinieneś się zgłosić w razie potrzeby.

 

Jedną z chorób, która może się skończyć nawet śmiercią, jeśli nie jest leczona, jest babeszjoza. Wywołuje ją pierwotniak, którego można wykryć w pobranej próbce krwi. Choroba objawia się brakiem apetytu, bolesnością w trakcie ruchu, ciemny mocz czy osowiałość. Pies może również nie mieć ochoty do zabawy i szybko się męczy. Leczenie babeszjozy odbywa się przez podawanie leków niszczących pierwotniaka i osłonowo kroplówek. Może być tutaj potrzebna również transfuzja krwi.

 

Inną często występującą chorobą jest nosówka wirusowa. Jest to choroba zakaźna, dotykająca najczęściej szczenięta w wieku 3-6 miesięcy. Po kilku dniach od kontaktu z zarażonym psem, u szczeniaka zaczyna się postać oddechowa choroby. Występuje wtedy gorączka, katar, kaszel, zapalenie spojówek i zmiany w gardle. 

Po około tygodniu choroba przechodzi w postać pokarmową – wymioty, biegunkę i brak apetytu. Tę chorobę należy leczyć jak najszybciej, gdyż nawet leczona nosówka po kilku tygodniach potrafi przechodzić w swoją postać neurologiczną. Jest to bardzo poważna choroba, która charakteryzuje się drżeniem kończyn, żuchwy, czy porażeniem. Jako powikłania możemy wymienić padaczkę, problemy neurologiczne, problemy z zębami itp. 

Można jednak zapobiec chorobie poprzez szczepienia szczeniąt w wieku 8 i 12 tygodni.

 

Na wściekliznę należy szczepić zwierzę zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami raz do roku. Ta choroba może przenosić się przez dzikie zwierzęta i bezpańskie psy. Jako objawy można wymienić podniecenie, brak wrażliwości na ból, problemy z unoszeniem głowy i koordynacja ruchową, wodowstręt, szczękościsk i agresywne zachowania.

 

Borelioza jest także chorobą odkleszczową, dla której charakterystyczne jest zapalenie z obrzękiem wielu stawów, gorączka. Pies jest wtedy apatyczny i nie ma apetytu, czasem występuje rumień. Borelioza może prowadzić do zapalenia stawów i wsierdzia. Leczy się ją za pomocą antybiotyków i środków przeciwzapalnych.

 

Jedną z powszechnych chorób jest również zerwanie więzadła krzyżowego u psa, które można leczyć za pomocą metody TTA Rapid. Jest to dolegliwość, która znacznie utrudnia funkcjonowanie pupilowi.

Jego zerwanie to bardzo często występująca kontuzja u psów. Przyczyną może być uraz albo proces zwyrodnieniowy. Często te dwie rzeczy są ze sobą powiązane. Więzadła osłabione powolnym procesem degeneracji są bardziej podatne na mocne uszkodzenie. 

 

Ostre zerwanie więzadła objawia się nagłą, znaczną kulawizną. U swojego pupila możesz także zobaczyć obrzęk i ból, a niekiedy zanik mięśni udowych. W takim wypadku, należy jak najszybciej udać się po diagnozę do weterynarza, aby mógł on rozpocząć leczenie np. metodą TTA Rapid.

Szukasz sprawdzonego zespołu specjalistów weterynarii? Sprawdź ofertę Kliniki Kurosz na klinikakurosz.pl. Lekarze weterynarii z wieloletnim doświadczeniem zaopiekują się Twoim pupilem, nie tylko psem. W Klinice Kurosz przeprowadzane jest leczenie m.in metodą TTA Rapid oraz rehabilitacja. Zakres usług jest bardzo szeroki, a klinika jest czynna przez 24 godziny 7 dni w tygodniu.