Oczy – jakie wady i choroby możemy leczyć operacyjnie?

0
Oczy – jakie wady i choroby możemy leczyć operacyjnie?

Choroby oczu i wady wzroku to problem, z którym na całym świecie borykają się miliony ludzi. Na szczęście wiele z tych wad i chorób, które dawniej prowadziły nawet do ślepoty, możemy skutecznie leczyć. Zobaczmy, które choroby oczu i jakie wady może wyleczyć operacja oczu.

Zaćma

Jedną z chorób, która jest przyczyną problemów z widzeniem, zwłaszcza u osób starszych, jest zaćma. To postępujące mętnienie soczewki, które w efekcie prowadzi do ślepoty. Na szczęście operacja oczu z pomocą fakoemulsyfikacji zaćmy jest metodą, która pozwala całkowicie odwrócić ten stan. W trakcie zabiegu, który trwa ok. pół godziny, zmętniała soczewka jest rozdrabniana z pomocą ultradźwięków, a następnie usuwana przez mikronacięcie. Tym samym mikronacięciem wprowadza się do wnętrza oka soczewkę sztuczną. Dzięki temu zabiegowi pacjent odzyskuje ostrość widzenia i kontrast, co znacząco poprawia komfort w trakcie codziennych czynności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zaćmy, zapraszamy na Vidium Medica

Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm

Operacja oczu przychodzi z pomocą również w przypadku wad refrakcji i astygmatyzmu. Dzięki laserowej korekcji wzroku można usunąć wady od  -12 do +6 dioptrii i 6 dioptrii astygmatyzmu. Operacja może zostać przeprowadzona z użyciem metod dogłębnych takich jak ReLEx SMILE (najnowocześniejsza metoda trzeciej generacji), FemtoLASIK vOptimum. FemtoLASIK vDesign lub metod powierzchniowych – EBK, transPRK lub PRK. Wybór metody jest uzależniony od rodzaju wady, budowy rogówki i trybu życia pacjenta. W każdym przypadku jest to jednak zabieg krótki, wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub bezbolesny, a po jego zakończeniu pacjent może całkowicie zrezygnować z noszenia okularów i soczewek kontaktowych.

Jaskra

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego, która prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Jest ona związana z nadciśnieniem w gałce ocznej. W tej chwili nie ma jeszcze metody pozwalającej na skuteczne wyleczenie tej choroby, a leczenie polega na obniżeniu ciśnienia w gałce ocznej. W tym celu wykorzystuje się metody farmakologiczne oraz laseroterapię i zabiegi operacyjne. Dzięki nim udaje się obniżyć ciśnienie w gałce ocznej, co spowalnia rozwój jaskry i zapobiega utracie wzroku.

Stożek rogówki

Operacja oczu jest również skuteczną metodą w leczeniu stożka rogówki. Metod leczenia jest kilka, a wśród najczęściej stosowanych są metoda Topoguided oraz wszczepienie pierścieni Intacs. Ich wybór jest zależny od indywidualnej sytuacji pacjenta, a o wyborze decyduje lekarz okulista, przeprowadzający badanie kwalifikujące na zabieg.