Czym jest BCAA?

0
Czym jest BCAA?

Dbanie o siebie i swój organizm jest bardzo ważne. W dzisiejszych czasach moda na siłownie stale przybiera na sile I bardzo dobrze, bo więcej ruchu to więcej zdrowia. W pogoni za idealną sylwetką jesteśmy w stanie zrobić dużo, lecz nie zawsze, pomimo wielu godzin spędzonych na siłowni, jesteśmy zadowoleni z efektów. Dlatego warto zastanowić się nad odpowiednią suplementacją, która pomoże nam osiągnąć zamierzony efekt. Tutaj z pomocą przychodzą aminokwasy BCAA.

Riposta na zmęczone mięśnie

Co kryje się za skrótem BCAA? Nazwa pochodzi z języka angielskiego: branched chained amino aicids i oznacza połączenie trzech egzogennych aminokwasów: leucymy, waliny i izoleucyny. Te substancje nie mogą być wytwarzane przez nasz organizm I dlatego ważne jest dostarczenie ich poprzez suplementację. Za co odpowiadają poszczególne aminokwasy? Leucyna hamuje działanie kortyzoli, który w naszym organizmie odpowiada za rozpad tkanki mięśniowej. Walina pomaga utrzymać mięśnie w pożądanym stanie oraz reguluje poziom hormone wzrostu, izoleucyna natomiast działa antykatabolicznie, czyli w skrócie chroni nasze mięśnie przed rozpadem. Kombinacja wszystkich wymienionych aminokwasów stanowi idealne wsparcie dla naszego organizmu po ciężkim treningu.

Odpowiednie dawkowanie kluczem do najlepszych efektów

Suplementy BCAA sprawiają, że nasze mięśnie szybciej się regenerują I zapobiegają rozpadowi tkanki mięśniowej. Skoro tak, to w teorii powinno przyjmować się je po skończonym treningu. Otóż nie tylko! BCAA powinno się przyjmować na godzinę przed treningiem I do 15 minut po jego skończeniu – wtedy osiągniemy optymalne efekty. Jak powinno się go dawkować? Trenerzy i dietetycy radzą, by stosować ten suplement zgodnie z zasadą 0,5 – 1 g BCAA na 10 kg masy ciała. W praktyce oznacza to, że osoba która waży 80 kilogramów, powinna przyjąć od 4 do maksymalnie 8 gramów. Oczywiście dawkowanie zależne jest od poziomu aktywności fizycznej. Im więcej ćwiczymy, tym wyższa powinna być dawka tych aminokwasów. Natomiast w dni wolne od treningów powinno przyjmować się BCAA rano na czczo oraz tuż przed snem.

Nie tylko dla mięśni

Ta mieszanka aminokwasów nie tylko działa zbawiennie na mięśnie I ich regenerację, lecz równie na inne partie naszego organizmu. Badania wykazały, że osoby, które przyjmowały suplement BCAA podczas redukcji swojej masy, dużo łatwiej zrzucały zbędne kilogramy. Dzieje się tak, ponieważ ten zestaw aminokwasów sprzyja syntezie białek. Również udowodniono, że przyjmowanie BCAA może korzystnie wpłynąć na funkcje poznawcze, czyli dodatkowo dbają one o nasz mózg. Również suplement ten wykorzystuje się do leczenia cukrzycy ponieważ odkryto, że leucyna, która jest częścią suplementu BCAA, wpływa pozytywnie na obniżenie glukozy w osoczu i dodatkowo wspomaga wytwarzanie przez organizm insuliny. Oczywiście we wszystkich, wyżej opisywanych przypadkach, kluczem jest również dobra I zbilansowana dieta, natomiast bez dwóch zdań można stwierdzić, że aminokwasy BCAA skutecznie wspomagają organizm, nie tylko po treningu.

Złoty środek dla wszystkich

Korzyści płynące z przyjmowania BCAA są ogromne. Suplement ten nie tylko działa na nasze mięśnie, lecz również powoduje, że nasze ciała szybciej się regeneruje I sprawia, że mamy lepsze samopoczucie. Dlatego aminokwasy BCAA poleca się osobom, które są aktywne fizycznie I uprawiają różne dyscypliny sportowe. Dodatkowo ten suplement nie powoduje żadnych zmian w naszym organizmie, a co za tym idzie – skutków ubocznych. Jest to prawdziwy złoty środek dla osób, które chcą być aktywne zarówno na siłowni, jak I po skończonym treningu.