Co warto wiedzieć na temat wszawicy?

0
Co warto wiedzieć na temat wszawicy?

Wszy to małe pasożyty, które są szczególnie uciążliwe w zwalczaniu. Dodatkowy problem sprawia ich szybkie rozmnażanie i rozprzestrzenianie. Mimo większej świadomości człowieka na temat higieny, wciąż zdarzają się przypadki rozwoju wszawicy. Jak rozpoznać wszawicę, i jak sobie skutecznie z nią poradzić ?

Wszawica – objawy

Pierwszym objawem, który może świadczyć o rozwijającym się problemie jest dotkliwe swędzenie skóry głowy. Można dodatkowo zauważyć zaczerwienienie, oraz niewielkie ranki, zwykle nasilone za uszami i na linii włosów. Same wszy mają niewielki rozmiar. Dorosłe osobniki mają brunatnobiałą lub szarawą barwę. Pasożyty da się zobaczyć zwłaszcza za uszami, na potylicy, w ciemieniowej okolicy głowy oraz na skroniach.

Najpopularniejszym sposobem na wykrycie wszy, jest dokładne czesanie “pod włos” – wtedy łatwiej ujrzymy pełzające po skórze owady. Gnidy (jaja pasożyta) mają barwę szarawobiałą, wielkością przypominają ziarenko soli lub sezamu, przyczepione do nasady włosów. Cykl życia wszy szacuje się od 32 do 35 dni. Z gnid (jaj) wylęgają się nimfy (larwy), które już w połowie cyklu życia są w pełni zdolne do rozmnażania i składania jaj.

Sposoby leczenia

Jak pozbyć się wszy? W zwalczeniu wszawicy niezbędne będzie zastosowanie specjalnie do tego przeznaczonych preparatów, które dostępne bez recepty, możemy kupić w aptekach. Popularnym sposobem aplikowania takich środków jest zazwyczaj nałożenie lub wtarcie w skórę głowy. Powszechnymi rodzajami produktów tego typu są m.in.:
-preparaty chemiczne (benzoesan benzylu lub permetryna),
– preparaty silikonowe (cyklometikon-5 lub dimetikon),
– naturalne preparaty ziołowe (olejki eteryczne np. z drzewa herbacianego, kwas octowy, etanol, nalewki np. z piołunu).
Po zaaplikowaniu środka na skórę głowy zaleca się dokładne wyczesanie martwych gnid (jaj), nimf(larw) i dorosłych wszy. W tej czynności szczególnie pomocny będzie grzebień do włosów o gęstych i długich ząbkach. Wiele firm oferuje specjalnie przygotowane grzebienie, przeznaczone do tego typu zadań. Dodatkowo warto wspomnieć, że profilaktycznemu leczeniu powinny się poddać osoby, które korzystały np. ze szczotki, czy innych akcesoriów do włosów używanych przez osobę dotkniętą chorobą.


Leczenie będzie bardziej skuteczne jeśli po zaaplikowaniu preparatu przeciw wszom, odczekamy kilka dni i powtórzymy kurację. Dodatkowo na rynku dostępne są specjalne gumki do włosów i plastry (do czapek i ubrań), które dzięki naturalnym olejkom eterycznym pomogą nam zapobiec nawrotowi pasożytów, nie wpływając negatywnie na nasze zdrowie.

Dodatkowe rady

Warto pamiętać, że przy tego typu przypadkach niezbędne będzie zadbanie o oczyszczenie otoczenia.
Przede wszystkim musimy pamiętać o wypraniu pościeli, koców, ubrań, czy zabawek, na których mogły pozostać pasożyty. Skuteczne będzie skorzystanie z pralni chemicznej. Jeśli jednak zdecydujemy się na wypranie w domu to należy pamiętać, by temperatura była nie niższa niż 60 °C. Warto również pomyśleć o wygotowaniu grzebieni, szczotek, czy innych akcesoriów do włosów lub wymienieniu ich na nowe. Dokładne wysprzątanie otoczenia, gdzie przebywała osoba zarażona jest niezbędne, ponieważ daje nam zdecydowanie większe szanse na zapobiegnięcie nawrotu wszawicy, co z całą pewnością wyeliminuje nasz problem.