Jak przebiega rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego w Warszawie i innych miastach?

0
Jak przebiega rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego w Warszawie i innych miastach?

Stawy skroniowo-żuchwowe to jeden z elementów narządu żucia. Jego prawidłowa praca jest niezbędna, ponieważ odpowiada za rozdrabnianie pokarmów i mówienie. Niesprawny ma wpływ na problemy ze zdrowiem. W takich sytuacjach konieczna jest wizyta u lekarza stomatologa i rehabilitacja. Jak przebiega leczenie?

Zaburzenia stawów żuchwowo-skroniowych – co to jest?

Stawy żuchwowo-skroniowe to oprócz zębów, dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej jedne z podstawowych elementów narządu żucia. W organizmie człowieka odgrywa on ważną rolę, ponieważ jest odpowiedzialny za przeżuwanie i rozdrabnianie pokarmów. Funkcjonowanie narządu żucia wpływa także na mimikę twarzy i mowę. Jeśli jest on niesprawny, chory ma kłopoty z mówieniem i spożywaniem jedzenia. W takich sytuacjach konieczna jest diagnostyka i odpowiednie leczenie połączone z fizjoterapią.

Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego w Warszawie lub innym dużym mieście nie jest obecnie rzadkością. Mimo że wielu pacjentów szuka pomocy u laryngologów lub neurologów, jest to zdecydowanie zajęcie dla stomatologa. Kliniki zatrudniające specjalistów od tego rodzaju zaburzeń oferują pacjentom wiele możliwości leczenia.

Jakie są przyczyny zaburzeń skroniowo-żuchwowych?

Stawy żuchwowo-skroniowe są szczególnie podatne na urazy, dlatego ich nieprawidłowe działanie uważa się za jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń. Przyczyną nie są wyłącznie uszkodzenia mechaniczne. Predysponują do nich także rozwojowe wady zgryzu, braki w uzębieniu lub nieprawidłowości w rozstawieniu zębów. Czynnikiem sprawczym może być również przeciążenie mięśni. 

Charakterystycznym objawem zaburzeń pracy stawów skroniowo-żuchwowych jest trzeszczenie podczas mówienia lub jedzenia. Wielu chorych skarży się na bóle w okolicy uszu i kłopoty z otwieraniem ust. Niekiedy zauważalne jest znaczne zbaczanie żuchwy. Pełną sprawność można przywrócić dzięki rehabilitacji połączonej z leczeniem, ale jest to proces długotrwały.

Jak przebiega leczenie stawu skroniowo-żuchwowego?

Podstawą do rozpoczęcia rehabilitacji stawu skroniowo-żuchwowego jest wykrycie i powolne eliminowanie przyczyny dysfunkcji. Żeby rozpocząć leczenie, stomatolog zleca kompleksową diagnostykę. Obejmuje ona wywiad medyczny, badanie manualne, a także rentgenowskie zdjęcie czynnościowe szczęk. Na podstawie wyników badań można rozpocząć terapię. U chorego wdrażane jest leczenie ortodontyczne lub protetyczne oraz farmakologiczne. Leki zmniejszają napięcie mięśniowe żuchwy. Niezbędna jest również fizjoterapia.

Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego polega na stosowaniu ćwiczeń relaksacyjnych, szczególnie tych, które są związane z prawidłową postawą ciała. Pacjentowi proponuje się również założenie szyny relaksacyjnej – silikonowej nakładki, która ma działanie rozluźniające. Początkowe efekty są zauważalne już po pierwszym założeniu, ponieważ szyna natychmiast zmniejsza dolegliwości bólowe i jest pomocna w eliminowaniu wad zgryzu. Fizjoterapeuci stomatologiczni wykonują również i pokazują choremu masaże relaksujące, które są przydatne w sytuacjach stresowych.