Brzuch to dla wielu osób newralgiczne miejsce, z którego nie są zadowoleni. Wystająca oponka jest przyczyną kompleksów, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn, którzy z powodu właśnie tej części ciała decydują się na zmianę nawyków żywieniowych i wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej. Mięśnie brzucha nie wiążą się tylko ze smukłą i wysportowaną sylwetką, pełnią również rolę stabilizującą, wpływają na prawidłową postawę oraz pośrednio zapobiegają kontuzjom kręgosłupa. Ćwiczenia wzmacniające tą partię ciała są nieskomplikowane i z powodzeniem można wykonywać je w domu, jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na siłownie. Wystarczy tylko kilka minut aktywności, aby cieszyć się płaskim i wyrzeźbionym brzuchem, kluczowa jest tu jednak regularność oraz dopracowana do potrzeb organizmu dieta.
Ćwiczenia na brzuch w domu
Szukając propozycji ćwiczeń na brzuch w domu, warto zainteresować się tzw. deską czyli podnoszeniem tułowia w podporze. Ćwiczenie to robi ostatnio wielką furorę i jest ochoczo promowane przez gwiazdy fitnessu, ze względu na jego skuteczność, łatwość wykonania i szybkie efekty. Aby poprawnie je wykonać, należy położyć się na brzuchu, a następnie wznieść się na płasko położonych przedramionach i palcach stóp. W początkowych etapach, w takiej pozycji musimy wytrzymać 20 s., a z czasem długość i ilość powtórzeń stopniowo zwiększamy.
Kolejnym ćwiczeniem możliwym do wykonania w domu są popularne brzuszki. Przy ich robieniu należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, gdyż mimo że ten rodzaj ćwiczeń nieodłącznie kojarzy się z rzeźbieniem brzucha, to dużo osób wykonuje je niepoprawnie. Przede wszystkim kładąc się na plecach, należy pamiętać o tym, aby całe stopy były ustawione na podłodze, kolana zgięte w kąt 90 stopni, a ręce zaplecione za głową. Górną część ciała unosimy nad podłogę, do momentu aż poczujemy napięcie w mięśniach brzucha. Ważne jest to, żeby nie dociągać klatki piersiowej aż do kolan, jak to robi wiele ludzi. Taki manewr nie zwiększy pracy mięśni, a jedynie może niepotrzebnie obciążać kręgosłup.
Dużą popularnością cieszy się również popularna 6 Weider’a. Jest to zestaw ćwiczeń, na mięśnie brzucha, których ilość powtórzeń i serii sukcesywnie się zwiększa. Opinie na ich temat są poróżnione, z pewnością nie poleca się ich osobom mającym problemy z kręgosłupem i dyskopatie.
O czym warto pamiętać?
Jak przy każdym treningu podstawową rzeczą jest solidna rozgrzewka, przygotowująca mięśnie do wysiłku i zapobiegająca kontuzjom w trakcie ćwiczeń. Ćwiczenia na mięśnie brzucha oddziałują na kręgosłup, więc jeżeli w ich przebiegu zauważymy ból lub dyskomfort szczególnie odcinka lędźwiowego, należy zaprzestać tej aktywności. Podejmując decyzję o treningu w domu, warto najpierw skonsultować się z fizjoterapeutą lub profesjonalnym trenerem, aby pokazał jak poprawnie wykonywać poszczególne serie i dobrał zestaw ćwiczeń do naszych indywidualnych predyspozycji. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości, wynikających z niepoprawnego wykonywania treningu.