Cieplarka laboratoryjna w inkubacji prób

0
Cieplarka laboratoryjna w inkubacji prób

Czym jest cieplarka?

Prawidłowe wykonanie badań wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, który będzie w stanie zagwarantować optymalne warunki temperaturowe oraz ograniczyć wpływ czynników zewnętrznych. Stwierdzenie to odnosi się zwłaszcza do pomiarów przeprowadzanych w laboratoriach klinicznych, mikrobiologicznych czy też przemysłowych. Sprzętem będącym w stanie sprostać powyższym wymaganiom jest właśnie cieplarka laboratoryjna, określana również mianem inkubatora. W praktyce opisywane urządzenia stanowią rodzaj komory hodowlanej służącej do zapewnienia niezmiennych warunków podczas inkubowania próbek badawczych. Warto dodać, iż nowoczesne cieplarki laboratoryjne umożliwiają niezwykle dokładne sterowanie i utrzymywanie temperatury, a także innych czynników wpływających na przebieg badania.

Jak wygląda cieplarka laboratoryjna?

Cieplarka laboratoryjna zbliżona jest budową do niewielkich rozmiarów lodówki. W jej wnętrzu znajduje się komora wyposażona w półki. To właśnie na wspomnianych półkach umieszczane są podłoża mikrobiologiczne. „Sercem” cieplarki laboratoryjnej jest termostat stanowiący część układu podtrzymywania temperatury. Urządzenie zamykają szczelne, podwójne drzwi. Te wewnętrzne pozwalają na kontrolę procesów bez strat ciepła, natomiast drzwi zewnętrzne umożliwiają utrzymanie wysokiej temperatury we wnętrzu sprzętu. Standardowo zakres działania cieplarki laboratoryjnej obejmuje przedział od temperatury otoczenia do 80ºC. Do uzyskania niższej temperatury konieczne jest użycie cieplarki z chłodzeniem.

Zastosowanie cieplarki laboratoryjnej

Cieplarki laboratoryjne wykorzystywane są głównie do inkubacji preparatów badawczych w ustalonych, niezmiennych warunkach cieplnych. Służą one między innymi do przechowywania próbek wymagających utrzymania temperatury wyższej, niż ta panująca w otoczeniu. I choć ten warunek spełni dosłownie każda cieplarka, to jednak słabsze modele są w stanie zapewnić temperaturę wyższą od temperatury otoczenia o zaledwie kilka bądź też kilkanaście stopni. A profesjonalne, zaawansowane technologicznie modele? Te są w stanie utrzymać stałą temperaturę sięgającą nawet 110ºC. Nowoczesne cieplarki laboratoryjne z górnej półki używane są głównie podczas badań, mających na celu sprawdzenie szybkości starzenia się surowców czy też wytrzymałości termicznej. Co ciekawe, wspomniana wysoka temperatura przyczynia się również do swego rodzaju automatycznej sterylizacji urządzenia. Warto dodać, iż wyłącznie modele zaawansowane posiadają wspomnianą wcześniej funkcję chłodzenia, niezbędną do przeprowadzania badań w warunkach obniżonej temperatury.

Funkcje dodatkowe

Obecnie w ofercie producentów znajdują się cieplarki z naturalnym lub też wymuszonym obiegiem powietrza. Te pierwsze sprawdzą się w przypadku, gdy urządzenie wykorzystywane jest do przechowywania próbek, a zatem rzadko otwierane. Z kolei wymuszony obieg powietrza pozwala na zachowanie jednolitego rozkładu temperatur i wilgotności powietrza we wnętrzu cieplarki. Poza tym dostępne są cieplarki laboratoryjne próżniowe lub też z wytrząsaniem. Jak zapewne łatwo się domyślić, wybór odpowiedniej cieplarki wywiera duży wpływ na jakość prowadzonych badań.

undefined