Co jest dobre na kaca?

0
co jest dobre na kaca

Chyba każdy miał kiedyś do czynienia z syndromem dnia poprzedniego. Boląca głowa, brak sił, nudności i niemożność wstania z łóżka. Gdy się przesadziło z alkoholem, już rano poczujemy tego bolesne skutki. Kac to nic innego jak zatrucie organizmu aldehydem octowym, który powstaje w wątrobie podczas metabolizmu alkoholu. Nie wynaleziono jeszcze cudownego leku na kaca, który usunąłby wszystkie nieprzyjemne dolegliwości, jednak można na własną rękę spróbować je choć trochę zminimalizować. Wbrew pozorom klin na kaca nie jest tu najlepszym rozwiązaniem, jak więc w takiej sytuacji sobie poradzić?

Co jest dobre na kaca?

Podstawową rzeczą, którą musimy zrobić aby zniwelować skutki metanolu jest odpowiednie nawadnianie się organizmu. Alkohol wypłukuje mikro i makro elementy oraz odwadnia, dlatego uzupełnienie płynów jest niezbędne. Należy więc pić duże ilości wody, najlepiej wysoko zmineralizowanej, sok z kiszonej kapusty, który uzupełni witaminę C oraz sok pomidorowy bogaty w potas. Możemy również sięgnąć po zieloną herbatę z dużą ilością cytryny i cukru, aby dostarczyć organizmowi glukozy. Odwodnienie samo w sobie powoduje bóle głowy i mdłości, a dodając do tego jeszcze zatrucie alkoholowe dolegliwości mogą być szczególnie uciążliwe, dlatego podstawą w walce z kacem jest uzupełnienie płynów.
Po odpowiednim nawodnieniu warto się przełamać i zjeść lekkie śniadanie. Mimo, że podczas kaca możemy odczuwać nudności, pożywne śniadanie zminimalizuje skutki upojenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie zjedzenie jajecznicy z pełnoziarnistym pieczywem. Uzupełni ona składniki odżywcze, a do tego jest lekko strawna i bogata w białko. W przypadku wymiotów warto sięgnąć po świeży imbir i wkroić plasterek do herbaty lub wody. Pomoże on złagodzić mdłości i posiada właściwości przeciwwymiotne.
Na kaca jest też dobry orzeźwiający, zimny prysznic oraz aktywność fizyczna, która również jest skuteczna w walce z chorobami dnia poprzedniego. Mimo, że na kacu ciężko się zmusić do wysiłku jednak poprzez pot wydalane są toksyczne związki przemiany materii oraz resztki alkoholu z organizmu. Ponadto aktywność fizyczna podkręca metabolizm, dzięki czemu szybciej pozbędziemy się uciążliwych dolegliwości zatrucia alkoholowego.

Jak uniknąć kaca?

Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego przed wyjściem na imprezę warto zapoznać się z kilkoma ważnymi poradami, dzięki czemu możemy uniknąć kaca lub przynajmniej zminimalizować jego skutki. Przede wszystkim godzinę przed rozpoczęciem picia, należy zjeść tłusty posiłek i wypić szklankę tłustego mleka. Tłuszcz spowolni proces wchłaniania alkoholu do krwi i zabezpieczy żołądek przed podrażnieniem. Przed wyjściem warto również przyjąć dużą dawkę witaminy C i z grupy B oraz suplementy na bazie magnezu i potasu, gdyż te związki są najszybciej wypłukiwane z organizmu pod wpływem wysokoprocentowych trunków. Na imprezie należy unikać mieszania alkoholi i raczej zdecydować się na czyste, niebarwione trunki. Ponadto do popijania wybierajmy naturalne soki lub wodę, zamiast gazowanych napojów.