Jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby?

0
woman-2696408_1280 (1)

Śmierć jest nieodzownym elementem ludzkiego życia i stanowi naturalny proces, który nam, jako istotom ludzkim, bardzo ciężko zaakceptować. Większość z nas doświadczyła straty bliskiej osoby, dlatego tłumaczenie uczucia pustki, jakie nas wówczas ogarnia mija się z celem. Człowiek jest istotą rozumną, duchową i uczuciową, zaś wszelkie emocje potrafią na nas oddziaływać na ogromną skalę, w szczególności te negatywne i przygnębiające. Na co dzień, kiedy wszystko układa się po naszej myśli, jesteśmy zadowoleni z codziennego życia, z rutyny, jaką sobie ustaliliśmy, trudno rozmyślać na temat śmierci i końcu ludzkiego życia. Staramy się odganiać owe myśli i nauczyliśmy się ignorować pewne aspekty. Daje nam to pewną namiastkę poczucia bezpieczeństwa, dzięki czemu jesteśmy w stanie żyć chwilą teraźniejszą, nie zamartwiając się o daleką przyszłość. Jednak kiedy dotyka nas nieszczęście, w postaci utraty ukochanej osoby, cały świat staje w miejscu, czas zatrzymuje się i ciągnie w nieskończoność, a my tracimy równowagę i poczucie rzeczywistości. Większość z nas rozumie, czym jest utrata bliskiej osoby, zaś niektórzy z nas obcowali ze śmiercią, niekiedy nawet bardzo blisko. Zdajemy sobie sprawę z tego, że śmierć jest po prostu najzwyklejszym elementem ludzkiej egzystencji, że taka jest kolej rzeczy i na każdego przyjdzie odpowiedni czas. Jednak w sytuacji, kiedy pęka nam serce i cierpimy z powodu śmierci kogoś, kto był dla nas najważniejszy, świat przestaje dla nas istnieć, a my przestajemy być częścią świata.

Okres żałoby- pozwól sobie na łzy, smutek i rozpamiętywanie

Rozpatrywanie śmierci pod względem psychologicznym jest bardzo trudne i wymaga ogromnej cierpliwości, uwagi, empatii i zrozumienia. Dla nas, jako istot niezwykle uwrażliwionych, strata kogoś bliskiego jest tematem zakazanym, tematem tabu, który należy przemilczeć, aby nie urazić drugiej osoby. Nie jest to jednak najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wówczas pogłębia się stan otępienia umysłowego oraz wegetacji, natomiast brak chęci do dalszego życia staje się naszą mantrą, powtarzaną z dnia na dzień jak modlitwa. Okres żałoby jest bardzo ważnym etapem, który ma za zadanie pomóc nam w pogodzeniu się ze stratą. Żałoba to stan, w którym powinniśmy sobie pozwolić na łzy, na wspomnienia i rozważania, oraz czas, w którym należy pożegnać się ze zmarłą osobą. Jest to niezwykle trudne i niekiedy wydaje się wręcz niemożliwe do zrealizowania. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie uporać się ze śmiercią ukochanej osoby, przyjaciela, członka rodziny? Bardzo pomocna może okazać się wizyta u psychologa w Warszawie, który jako profesjonalista i osoba absolutnie dyskretna i obiektywna, spróbuje wyprowadzić nas ze stanu całkowitej apatii i rozpaczy oraz udzieli specjalistycznych porad bądź wskazówek, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. Przeszywający serce ból i uczucie pustki, które wydaje się nam nie do zapełnienia, staje się coraz mniej uciążliwe i stopniowo, powoli i bez pośpiechu, możemy wrócić do świata, który bez nas brnie do przodu.

Konsultacje psychologiczne i psychoterapia w Warszawie

Jeśli nie jesteś przekonany, co do słuszności udania się na psychoterapię, bądź masz wątpliwości i obawy, których nie jesteś w stanie przezwyciężyć, dobrym rozwiązaniem może okazać się konsultacja psychologiczna. Jednorazowa wizyta u specjalisty, który pomoże Ci przebrnąć przez najgorszy okres żałoby, bądź sprawi, że powrót do rzeczywistości okaże się mniej bolesny, może stanowić jedyne wyjście w tak trudnej dla Ciebie sytuacji. Psycholog w Warszawie, jako specjalista, który wciąż pogłębia wiedzę na temat ludzkiej psychiki oraz emocji, kierujących naszym życiem, ułatwi pogodzenie się ze śmiercią, a przy tym okaże nam wsparcie oraz pokaże, jak spojrzeć na życie z zupełnie innej perspektywy. Podpowie nam, co zrobić, kiedy nachodzą nas przygnębiające myśli, wyciągnie z amoku rozpaczy i pokaże wskazówki oraz drogowskazy, które ułatwią nam dalsze funkcjonowanie we współczesnym świecie.