Jeśli kosmetyki to przede wszystkim naturalne

0
Jeśli kosmetyki to przede wszystkim naturalne

Żyjemy w czasach, kiedy to coraz więcej z nas ma problemy z różnymi uczuleniami. Alergików jest coraz więcej, alergikami się rodzimy. Ale nie tylko z tego powodu warto jest zdecydować się na korzystanie z kosmetyków naturalnych i odstawić te sztuczne. Kosmetyki bowiem wpływać mogą nie tylko na powierzchnię ciała ale również dostają się głębiej, zatem dobrze jeśli nie zawierają toksyn.

Natomiast z kosmetyki naturalne można z grubsza podzielić na dwa rodzaje – produkowane przez konkretną firmę i wykonywaną we własnym zakresie. Nierzadko mamy pod ręką podstawowe składniki do tego by samemu wykonać kosmetyk, choćby do demakijażu. Jednak by część kosmetyków miała odpowiednie oddziaływanie, niezbędny jest najczęściej składnik nazywany emulgatorem

Emulgatory

Emulgator to jest rodzaj emulsji umożliwiającej stworzenie mazidła i odpowiednie rozprowadzenie kosmetyków. W skład emulagatorów mogą wchodzić oleje, na przykład sojowy. Do najpopularniejszych, stosowanych do produkcji kosmetyków naturalnych (także wykonywanych sposobem domowym) należy lecytyna sojowa. Kosmetyki z tego rodzaju emulgatorem korzystnie wpływają na skórę.

Wśród emulgatorów można jeszcze wymienić między innymi, pochodzący z olejów roślinnych, alkohol cetylowy.

Produkując kosmetyki sposobem domowym należy dokładnie sprawdzić jaki emulgator może się nadawać do ich wykonania.

Co mamy pod ręką

Składnikami kosmetyków naturalnych mogą być nierzadko produkty, z którymi mamy do czynienia na co dzień we własnym domu, choćby ocet jabłkowy (w odpowiednim stężeniu) do płukania włosów albo demakijażu. Octy sposobem domowym możemy przyrządzać sami, również z ziół.

Do najpopularniejszych domowych kosmetyków należy świeży ogórek między innymi w postaci plasterków wyłożonych na skórę. Mimo to można wymienić dużo więcej naturalnych składników, z których możemy wykonywać kosmetyki sposobem domowym są to między innymi: olej kokosowy, avokado, wosk pszczeli, miód, soki owocowe, oliwa z oliwek, masło kakaowe, cukier, zmielone ziarna zużytej kawy, mąki i wody kwiatowe.

Sposobem domowym można wykonać nawet pomadkę do ust.

A jeśli nie sposobem domowym

Oczywiście nie musimy wykonywać kosmetyków sposobem domowym jeśli nam zależy na składnikach naturalnych. Kosmetyki naturalne produkuje coraz więcej firm i możemy je już nabyć w sklepach branżowych lub preferujących produkty ekologiczne. Podobnie jak w wypadku naturalnych suplementów diety, również w wypadku kosmetyków naturalnych, będących w oficjalnej sprzedaży, obowiązują pewne normy decydujące o procencie składnika sztucznego.

Artykuł napisany we współpracy ze sklepem okplanet.pl – naturalne witaminy, suplementy i kosmetyki