BCAA – istotny suplement diety?

0
BCAA - istotny suplement diety?

Jeśli interesujecie się tematem kulturystyki to z pewnością wiecie jak ogromną popularność mają w tym świecie suplementy diety. Badania wskazują, że duża ilość profesjonalnych atletów stosowała, lub wciąż stosuje przeróżne odżywki, które mają wspomóc możliwości sportowca. Z tego też powodu widzimy wielu amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, którzy również chcą zwiększać swoje efekty poprzez stosowanie takich produktów. Warto jest jednak na początek dobrze zrozumieć czym tak naprawdę suplementy są, i co rzeczywiście mogą nam dostarczyć ponieważ przyjmowanie ich bez wiedzy może być nieefektywne, lub w najgorszym przypadku – szkodliwe. Z tego też powodu powstał właśnie ten artykuł, w którym przyjrzymy się dokładnie temu, czym odżywki dla sportowców są, oraz temu, co jedna z nich może dokładnie dla nas zrobić. Zapraszam!

Wytłumaczmy sobie na początek dokładnie, czym suplementy diety są tak naprawdę ponieważ wciąż w tym temacie istnieje wiele nieścisłości. Najważniejszą kwestią jest to, że są to produkty, które posiadają określone składniki odżywcze, które mają wspomagać nasz organizm w przeróżnych sytuacjach. Z tego też powodu nie każdy suplement musi być stricte nastawiony na kwestie siłowe czy wspomagające trening – często tutaj też mowa o przeróżnych witaminach i minerałach, które mogą wpływać na nasze samopoczucie czy zdrowie. Kolejną ważną kwestią jest to, że produkty te same w sobie nie są w stanie obiecać nam 100% efektów. Tyczy się to szczególnie odżywek dla sportowców ponieważ przyjmowane są głównie dla lepszej budowy naszych mięśni czy spadku tkanki tłuszczowej. Ta kwestia wyróżnia suplementy od przeróżnych produktów, które często obiecują rzeczy wyssane z palca. Pamiętajmy – odżywki mają nas tylko i wyłącznie wspomagać w naszej walce o lepszą sylwetkę.

Kolejnym, równie istotnym aspektem jest to, skąd pozyskujemy takie produkty. Istotne jest to, by zawsze starać się wybierać pewne źródła, które nastawione są głównie na sprzedaż suplementów. Takie sklepy, jak https://sklep.kfd.pl/aminokwasy-bcaa-c-3.html są najlepszym wyborem ponieważ posiadają pewne i legalne produkty, które mają widoczny skład określonych suplementów. Dodatkowo, możemy również przeczytać komentarze osób, które już miały okazję zakupić określony produkt dzięki czemu mamy szansę dokonać jeszcze lepszego wyboru.

W skrócie: odżywki dla sportowców posiadają w sobie składniki odżywcze, które mogą nas wspomóc w uzyskaniu lepszych efektów treningowych. Same w sobie nie są w stanie zbyt wiele zrobić jeśli nie mamy przy okazji odpowiedniej diety i planu treningowego!

BCAA – czyli co?

Po dokładnym przedstawieniu informacji na temat tego, czym są suplementy diety możemy przejść dalej i skupić się na jednym z nich, czyli BCAA. Inaczej Branched-Chain Amino Acids to bliżej nam znane aminokwasy rozgałęzione – połączenie 3 aminokwasów egzogennych, czyli waliny, izoleucyny i leucyny – nie są one wytwarzane w naszym organizmie, przez co musimy je sami dostarczać. W przypadku pozyskiwania z diety znajdziemy je chociażby w białku pochodzącym z mleka krowiego. Jednakże, ich ilość może nie być wystarczająca, przez co większość osób decyduje się na rozwiązania jakimi są odżywki.

BCAA – jakie ma efekty na nasz organizm?

Na sam początek warto zaznaczyć, że kwestia działania aminokwasów rozgałęzionych nie jest do końca pewna w 100% – oznacza to dokładnie to, że znajdziemy w świecie testów na suplementach informacje, które zarówno potwierdzają działania suplementu jak i te, które negują przeróżne efekty. Pomimo tego, poniżej znajdziecie ogólne informacje, które uznaje się, że BCAA może dla nas zrobić:

  • wspomóc utratę tkanki tłuszczowej
  • dostarczyć dodatkową porcję energii
  • zmniejszenie uczucia zmęczenia po treningu

Jak wspominałem jednak wcześniej – kwestie efektów nie są w 100% uznane za pewne w każdej sytuacji. Dla przykładu: niektóre badania przedstawiają jakoby BCAA było szczególnie przydatne dla osób, które nie posiadają jeszcze mocno rozwiniętej wytrzymałości treningowej – może to chociażby oznaczać, że suplement ten jest przydatny bardziej dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kulturystyką i jest to świetny suplement na początek.

BCAA – jakie proporcje wybrać

Jeśli już dobrze wiemy jak działa nasza odżywka to warto jest zapoznać się lepiej z tym, co oferuje nam rynek. Zazwyczaj w kwestii czystych aminokwasów rozgałęzionych mówi się o określonych proporcji 3 składników. W tym przypadku jest to kwestia stosunku leucyny do waliny i izoleucyny. Najczęstszą formą jest opcja 2:1:1. Jednakże, na rynku znajdziemy wiele innych jak chociażby 4:1:1. Oprócz tego możemy także znaleźć BCAA połączone z innymi składnikami odżywczymi aby mogło dostarczać więcej przeróżnych efektów. Ostatecznie, wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy dokładnie od danej odżywki.

Podsumowanie

BCAA pomimo swoich “kontrowersji” jest wciąż uznawana za istotny suplement diety dla wielu: zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Warto jak tak się zastanowić czy określone działanie jest czymś dla nas i czy chcemy spróbować tej odżywki dla sportowców!