Skuteczne sposoby na nawilżenie pochwy

0
Skuteczne sposoby na nawilżenie pochwy

Wiele kobiet, niezależnie od wieku, zauważa u siebie spadek nawilżenia pochwy, powodujący znaczny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Co gorsza, chroniczna suchość może być objawem poważnych chorób, a nieleczona prowadzi do infekcji narządów intymnych. Jakie są przyczyny suchości pochwy i jak sobie z nią skutecznie radzić?

Przyczyny suchości pochwy

Jedną z najczęstszych przyczyn suchości pochwy jest spadek poziomu estrogenów we krwi kobiety. Powoduje to zaburzenia w produkcji śluzu, odpowiadającego za prawidłowe nawilżenie pochwy. U kobiet dojrzałych winę ponosi menopauza, u młodszych zaś wahania hormonalne w różnych fazach cyklu miesiączkowego. Dolegliwość ta często dotyka również kobiet będących w ciąży oraz w okresie połogu. Na zaburzenia pracy śluzówki pochwy mogą także wpływać źle dobrane leki antykoncepcyjne, niektóre środki antyalergiczne, leki stosowane przy nietrzymaniu moczu oraz na nadciśnienie, antydepresanty, a ponadto antybiotyki. Jednym z częstych powodów świądu oraz suchości pochwy bywa alergia na materiał, z jakiego wykonana jest podpaska lub tampon albo na dodane do nich substancje zapachowe.

Objawy i skutki suchości pochwy

Rozwojowi choroby sprzyja stres i przemęczenie, zła dieta, używki, a nawet zbyt częste wizyty na basenie. Pierwsze objawy złego nawilżenia okolic intymnych to świąd pochwy i sromu. Z czasem dochodzi także ból, pieczenie i upławy oraz znaczny dyskomfort podczas chodzenia oraz ból podczas stosunków intymnych. Suchość pochwy to dolegliwość, której dla własnego komfortu i zdrowia trzeba pozbyć się jak najszybciej, gdyż nieleczona może prowadzić do poważnych infekcji intymnych, a nawet wpływać negatywnie na płodność.

Jak sobie pomóc?

Pierwsze kroki należy skierować do lekarza ginekologii, który pomoże ustalić przyczyny choroby oraz zaproponuje odpowiednią kurację. W profilaktyce, a także leczeniu objawowym stosuje się kremy, żele oraz globulki dopochwowe, które zwiększą poziom nawilżenia. Doskonale sprawdzają się produkty Hydrovag, które zawierają kwas hialuronowy, kwas mlekowy i glikogen, dodatkowo regenerujące śluzówkę ścian pochwy. Więcej na ich temat można znaleźć na stronie https://hydrovag.pl/.

Każda z nas ,dla własnego komfortu powinna zadbać o swoje miejsca intymne, dlatego hyrdrovag warto stosować również profilaktycznie, nawet jeśli nie dostrzegamy u siebie zaawansowanych objawów suchości pochwy.