Leczenie depresji antydepresantami – farmakoterapia

0
Leczenie depresji antydepresantami - farmakoterapia

Metoda leczenia depresji za pomocą leków wykorzystywana jest w przypadku ciężkiej odmiany depresji. Do farmakologicznej walki z chorobą służą tzw. antydepresanty. Wyróżniamy trzy klasy leków tego rodzaju tj.: inhibitory MAO, SSRI inhibitory wtórnego wychwytu serotoniny, TCA leki trójpierścieniowe.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie środkami antydepresyjnymi wymaga czasu. Pierwsze efekty farmakologicznego leczenia depresji są widoczne dopiero po ok.2 tygodniach. Dobór odpowiedniego leku poprzedzony jest wnikliwym wywiadem lekarskim. Przebyte choroby, zażywane leki to jedno z podstawowych informacji, które są niezbędne do odpowiedniego dobrania antydepresantu. Powyżej wymienione informację są wymagane, ponieważ leki o działaniu antydepresyjnym dość często wchodzą w reakcję z innymi lekami, powodując dość ciężkie skutki uboczne. W metodzie leczenia depresji przy użyciu środków antydepresyjnych wyróżniamy trzy fazy terapii:

  • leczenie ostrej depresji – najważniejszym elementem terapii jest skuteczność i bezpieczeństwo dobranego leku,
  • kontynuacja leczenia- najważniejsze dla pacjenta i lekarza są skutki działania i tolerancja organizmu na zażywany środek. Kontynuacja leczenia depresji ma na celu zapobieganie nawrotom fazy pierwszej. Trwa ok. 6 miesięcy po uzyskaniu istotnej poprawy,
  • leczenie długoterminowe – leczenie depresji u chorych, u których doszło do m.in. dwóch nawrotów choroby w przeciągu 3 ostatnich lat. Czas terapii ok. 5 lat i więcej.

Terapia depresji

Jak w każdej terapii leczenia depresji mamy tu dobre i złe strony. Skuteczne usuwanie występujących objawów depresji to jedno z głównych zalet terapii lekami. Terapia nie wymaga od chorego dużych nakładów energii. Regularne zażywanie przepisanych środków to wymóg, jaki stawia się choremu. Wadą metody jest długi czas oczekiwania na zamierzone efekty. Istnieje ryzyko złego doboru lekarstwa. Jednak z uwagi na długi czas oczekiwania na efekty, zmiana antydepresantu może nastąpić dopiero po przewidzianym czasie rozpoczęcia jego działania. W oczekiwaniu  na pierwsze efekty może dojść do dalszego nasilenia objawów choroby, dlatego już na samym początku leczenia, zaleca się podjęcie psychoterapii. Tak jak w każdej terapii farmakologicznej leczenie depresji wiąże się z występowaniem działań niepożądanych. Skutki uboczne zażywanych leków mogą być bezpośrednio odczuwane przez chorego bądź bezobjawowo oddziaływać na organizm. Dlatego podczas leczenia depresji antydepresantami konieczny jest regularny kontakt z lekarzem prowadzącym. Terapia depresji wrocław przy zastosowaniu leków może być jedynym rozwiązaniem do walki z tą poważną chorobą. Jednak o przebiegu leczenia depresji decyduje lekarz prowadzący.