Biegunka – jak pozbyć się wstydliwego problemu?

0
Biegunka - jak pozbyć się wstydliwego problemu

Biegunka to jedno z najczęściej występujących zaburzeń układu pokarmowego. Objawia się zwiększoną częstotliwością wizyt w toalecie, którym zazwyczaj towarzyszą bóle brzucha o różnym stopniu nasilenia. Przyczyn jej występowania jest wiele. Dowiedz się, jak znaleźć na nią szybki sposób.

Biegunka może pojawiać się m.in. na skutek infekcji o charakterze bakteryjnym lub wirusowym, zmiany diety, jako somatyczny symptom stresu, a także jako skutek uboczny zażywania antybiotyków. Poza dużym dyskomfortem i znacznym obniżeniem samopoczucia jej wystąpienie za każdym razem, zwłaszcza jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, stwarza ryzyko odwodnienia organizmu. Dlatego też nie wolno jej bagatelizować. Jak skutecznie pokonać biegunkę i zapobiec jej ponownemu wystąpieniu?

Czym jest biegunka i w jaki sposób się objawia?

Pojęciem biegunki określa się wzmożoną częstotliwość oddawania stolca (powyżej czterech razy na dobę) o półpłynnej, płynnej lub wodnistej konsystencji. Zarówno przebieg, jak i czas trwania biegunki może być różny w zależności od przyczyny jej występowania. Zasadniczo wyróżnia się dwa typy biegunki w zależności od czasu trwania objawów: ostra (do trzech tygodni) oraz przewlekła (powyżej trzech tygodni). W pierwszym przypadku najczęściej ustępuje samoistnie i ma charakter infekcyjny. W drugim natomiast wymaga specjalistycznej pomocy i zazwyczaj wiąże się z poważnymi schorzeniami układu pokarmowego.

Jak już wspomniano, przyczyn występowania biegunki może być wiele. Dlatego też w przypadku biegunki długotrwałej niezbędna jest właściwa diagnoza, która pozwoli wskazać konkretną przyczynę dolegliwości i dostosować do jej charakteru najskuteczniejszą metodę leczenia [1].

Probiotyki – twój sposób na biegunkę!

Bardzo często biegunka pojawia się na skutek długotrwałego zażywania antybiotyków – to tzw. biegunka poantybiotykowa. Jej objawy mogą występować zarówno w czasie trwania antybiotykoterapii, jak i po jej zakończeniu.

Przyczyną występowania biegunki może być także zmiana diety, np. w trakcie podróży, lub zaburzenia ze strony układu pokarmowego będące następstwem silnego stresu. We wszystkich tych przypadkach biegunka jest następstwem utraty równowagi mikroflory jelitowej. W takiej sytuacji zarówno w usuwaniu jej objawów, jak i zapobieganiu ponownemu wystąpieniu bardzo istotną rolę odgrywają probiotyki (np. Linex forte, Trilac, Bactilac, Probiotex).

Są to wyselekcjonowane szczepy tzw. dobrych bakterii, czyli bakterii probiotycznych, tworzących mikroflorę jelitową. Ich stosowanie w sytuacji, w której doszło do jej wyjałowienia, umożliwia przywrócenie równowagi wewnętrznej organizmu. W praktyce oznacza to, że probiotyki (Bactilac, Probiotex, Linex forte) pozwalają uzupełnić niedobory bakterii probiotycznych, których brak prowadzi do zwiększonego namnażania się bakterii patogennych, co z kolei objawia się m.in. zaburzeniami ze strony układu pokarmowego, w tym również biegunki.

W jej zwalczaniu bardzo pomocne są też preparaty, które bezpośrednio niwelują jej objawy (np. Linex, Stoperan, Osłonik, Smecta). Ich stosowanie pozwala ograniczyć częstotliwość wypróżnień, umożliwiając szybszy powrót do pełnej aktywności. W celu zwiększenia skuteczności zażywania probiotyków warto sięgać po te, które zawierają bakterie probiotyczne o zwiększonej przyczepności (np. bakterie kwasu mlekowego – Linex, bifidobakterie – Trilac), co pozwoli uniknąć ich usunięcia z przewodu pokarmowego wraz z trawioną treścią [2].

Bibliografia:

  1. Zych W. Biegunka. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/objawy/50644,biegunka. Data dostępu: 22.02.2019.
  2. Wnęk D. Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki. Data dostępu: 21.02.2019.