Piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na całym świecie. W Polsce nazywana jest sportem narodowym i posiada najliczniejsze grono kibiców zarówno Reprezentacji kraju jak i wśród drużyn ligowych. Zasady gry nie są skomplikowane, jednak istnieje kilka ważnych reguł, które są stałym elementem każdego meczu. Rozgrywki piłkarskie wywołują wiele emocji, a wielu piłkarzy zyskało miano celebrytów i idoli szczególnie wśród młodszych pasjonatów tego sportu.
Zasady gry w piłkę nożną
Mecz trwa 90 minut i podzielony jest na dwie połowy po 45 minut każda, między którymi jest piętnastominutowa przerwa. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, arbiter może doliczyć kilka minut do regulaminowego czasu gry, aby wyłonić zwycięzcę w ramach dogrywki. Mecz rozgrywa się pomiędzy dwoma drużynami liczącymi po 11 zawodników, w których skład wchodzi napastnik, obrońca, pomocnik, libero, rozgrywający i bramkarz. Rozgrywki odbywają się na boisku o wymiarach od 90 do 120 m długości i od 45 do 90 metrów szerokości. Dłuższy bok określany jest linią boczną, natomiast krótszy, bramkową. Każdy zespół posiada jednolity strój w kolorach klubowych i składa się on z koszulki z numerem, krótkich spodenek, korków getrów i ochraniaczy goleni.
Gra polega na zdobyciu jak największej liczby bramek, przy czym żaden zawodnik oprócz bramkarza nie może dotykać piłki ręką. Dozwolone jest natomiast jej kopanie, przyjmowanie na klatkę piersiową czy główkę. Podczas trwania meczu najważniejsza jest gra zespołowa i odpowiednie poprowadzenie piłki, tak aby znaleźć się jak najbliżej bramki przeciwnika i wykonać celny rzut. Stałym elementem gry jest manewrowanie piłki między przeciwnikami i podawanie jej do innych zawodników. Należy jednak pamiętać, że szturchanie, popychanie czy przetrzymywanie za koszulkę jest zabronione i grozi kara.
Nad przestrzeganiem zasad gry i reguł fair play czuwa zespół sędziów. Wśród nich jest sędzia główny, który biega wraz z zawodnikami po murawie oraz asystenci boczni. W przypadku meczów wyższej ligi jest również sędzia techniczny sygnalizujący zmiany, przerwę czy doliczony czas gry.
Piłka nożna – niedozwolona gra
W trakcie gry niedozwolone jest podcinanie, kopanie, popychanie czy uderzenie przeciwnika i jakiekolwiek agresywne zachowanie na boisku. W takiej sytuacji arbiter może zasądzić rzut wolny pośredni, oznaczający, że przed próbą strzału do bramki, piłka musi dotknąć innego zawodnika. W przypadku większych przewinień lub dotknięcia piłki ręką wykonuje się rzut wolny bezpośredni, prosto do bramki. W przypadku faulu na zawodniku znajdującym się w polu karnym, sędzia może podyktować rzut karny. Jest to sytuacja, gdy zawodnik znajduje się sam na sam z bramkarzem i z odległości 11 metrów wykonuje strzał do bramki.
Za niesportowe zachowanie i nieregulaminowe zachowanie zawodnik może otrzymać również upomnienie od sędziego lub żółtą kartkę. Najpoważniejszą karą jest czerwona kartka dyskwalifikująca piłkarza z dalszej gry, w wyniku czego drużyna gra w osłabionym składzie.