Zasady gry w kręgle

0
zasady gry w kręgle

Kręgle na całym świecie cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Jest to sposób na przyjemne spędzenie czasu w gronie znajomych, jednak zasady umożliwiają również grę w pojedynkę. Historia kręgli sięga już starożytności, a obecnie powstało kilka odmian tej gry, których reguły nieznacznie się od siebie różnią. Najpopularniejsze są kręgle klasyczne, polegające na strąceniu 9 pionków przy użyciu kuli bez otworów na palce, oraz bowling, w którym gracz ma za zadanie zbić 10 kręgli kulą z trzema otworami. Ta druga wersja jest najpopularniejsza, dlatego warto zapoznać się z jej podstawowymi regułami.

Zasady gry w kręgle

Kręgle nie posiadają skomplikowanych zasad oraz nie wymagają od gracza specjalnych predyspozycji fizycznych, dlatego jest to rozrywka przeznaczona dla osób w każdym wieku. Celem gry jest strącenie wszystkich, 10 kręgli ustawionych na końcu toru. Najlepiej jeżeli uda się to za pierwszym razem, wtedy gracz otrzymuje więcej punktów, w inny przypadku ma drugie podejście, dzięki któremu może dobić pozostałe pionki. W przebiegu gry jest 10 rund i w każdej z nich gracz ma do dyspozycji dwa rzuty, poza ostatnią kolejką, w której rzucamy trzy razy.
Punkty nalicza się za liczbę strąconych kręgli, w przypadku zbicia ich za pierwszym podejściem uczestnik otrzymuje dodatkowo premiowane punkty. W bowlingu wyróżnia się kilka sytuacji zasad punktacji. Strike to sytuacja, w której gracz za pierwszym podejściem zbije komplet kręgli. Spare otrzymuje się, gdy komplet kręgli zostanie strącony w dwóch kolejkach pod rząd. Wyróżnia się także Miss, gdy pionki zostały strącone tylko w pierwszym rzucie oraz Split, podczas którego kręgle znajdują się w takim położeniu, że możliwe jest zbicie tylko jednego z nich. Po przekroczeniu linii spalonego, tracimy wszystkie zdobyte w rzucie punkty i komputer wyświetla faul. Maksymalny wynik, jaki możemy zdobyć w przebiegu całej gry to 300 punktów, aby doszło do takiej sytuacji, gracz w każdej kolejce musi rzucić strike.

Zasady gry w kręgle-tor, obuwie, kule

Tor do bowlingu ma ściśle określone wymiary, które wynoszą 18 m długości i metr szerokości. Na jego końcu ustawione są kręgle, a po obu stronach znajdują się rowy, w które wpada kula, jeżeli oddamy niecelny rzut. Powierzchnia toru musi być nieskazitelnie gładka i spełniać określone normy, takie jak tworzywo z którego wykonany jest parkiet czy współczynnik tarcia.
Do gry w kręgle przeznaczone jest specjalne obuwie, którego podeszwa wykonana jest ze specjalnego tworzywa, umożliwiającego wykonanie poślizgu przed rzutem. Chronią również parkiet przez zarysowaniami i są odpowiednio wyprofilowane.
Kluczowym elementem do gry jest kula. Do wyboru mamy różne rozmiary przeznaczone dla dzieci, kobiet i mężczyzn. Aby dobrze dobrać kulę, należy w otwory włożyć trzy palce, które powinny być do nich idealnie dopasowane. Pozwala to na oddanie celnego rzutu, gdyż zbyt duża lub za mała kula może utrudniać grę. Dobrze dobrana kula, powinna posiadać również odpowiednią wagę, jeżeli jest zbyt lekka, zbicie wszystkich kręgli będzie bardzo trudne.