Zasady gry w badmintona

0
zasady gry w badminton

Badminton jest znany już od starożytności, jednak dopiero w 1992 został włączony do programu Igrzysk Olimpijskich. Gra polega na odbijaniu specjalnej lotki przez siatkę i bierze w niej udział dwóch lub czterech zawodników. Badminton to dyscyplina łatwa do opanowania i nie wymaga specjalnych umiejętności, dlatego jest chętnie wybierana przez dzieci jako forma spędzania czasu wolnego. Do gry potrzebna jest lotka i rakietki, które w przypadku profesjonalnych rozgrywek posiadają specjalne wymagania, co do parametrów technicznych. Zasady nie są skomplikowane, dlatego gra cieszy się coraz większą popularnością i w wielu klubach sportowych powstaje profesjonalna sekcja badmintona. Amatorska gra polegająca na odbijaniu lotki bez siatki i boiska, nazywana jest kometką.

Zasady gry w badmintona

Mecz rozpoczyna się od rzutu monety, dzięki czemu drużyna, która wygrała ma prawo wyboru strony boiska. Serw wykonuje się poprzez uderzenie w lotkę od dołu i zawsze po przekątnej linii boiska. Oznacza to, że jeżeli znajdujemy się po prawej stronie pola, serwis musimy dokonać w lewym kierunki. Ważne jest to, że podczas serwu stopy serwującego i przeciwnika muszą znajdować się na podłożu, a lotka odbijana była z pozycji poniżej talii. Jest to ściśle określone przepisami gry.
Rozgrywka meczowa składa się z dwóch setów, o zwycięstwie decyduje zdobycie 21 punktów. Gdy dojdzie do sytuacji, gdy punktacja obu stron plasuje się na poziomie 20 punktów, wówczas następuje dogrywka, jednak aby wygrać mecz wymagana jest przewaga dwoma punktami. Gdy w przebiegu dogrywki nie udało się wyłonić zwycięzcy, wówczas wygrywa ten, który jako pierwszy zdobędzie sumę 30 punktów. Punkty naliczane są, jeżeli lotka spadnie w pole boiska przeciwnika, lub popełni on błąd na przykład trafiając lotką w siatkę. Serw wykonuje zawodnik, któremu udało się zdobyć punkt.
W badmintona można grać pojedynczo lub w parach. Drużynowa rozgrywka nazywana jest deblem, a jej zasady nie różnią się od singla. Różnice można zauważyć w rozmiarze boiska, które zostało poszerzone oraz systemie serowania i odbierania serwisu między przeciwnikami.

Zasady gry w badmintona-boisko, lotki, rakiety

Mecz badmintona odbywa się w hali, na boisku o wymiarach 13,4×6,1 m w przypadku debla, lub 13,4x 5,18m jeżeli gra odbywa się w formule pojedynczej. Pole do gry przedzielone jest siatką zawieszoną na wysokości 1,55 m, której szerokość wynosi 76 cm. Boisko ma kształt prostokąta i wyglądem przypomina kort tenisowy.
Wymiary lotki też są ściśle określone przepisami i długość piór powinna wynosić od 62 do 70 mm, a ich waga oscylować między 4,64 a 5,5 grama. Do wyboru mamy lotki wykonane z materiałów syntetycznych, lub naturalnych piór z gęsi, lecz przez cały przebieg meczu muszą być one jednakowe. W stosunku do rakiet wymagane jest dostosowanie się do wymiarów pola naciągu żyłek, które powinno mieć maksymalnie 28 cm długości i 22 szerokości. Rakieta powinna być dobrana idealnie do zawodnika, aby mógł on nią swobodnie operować, a jej uchwyt był idealnie dopasowany do dłoni.