Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie

0
pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1896 roku w Atenach i była to pierwsza olimpiada od czasów starożytnych. W 393 roku cesarz Teozjusz I Wielki, wydał oficjalny zakaz organizowania tego typu rozgrywek sportowych, ze względu na propagowanie pogaństwa. Składano wtedy cześć bogom greckim i organizowano obrzędy ku czci Zeusa, co zostało uznane przez cesarza za jawny przejaw faworyzowania pogan. Inicjatorem wznowienia igrzysk był francuski historyk Pierre de Coubertin, którego pomysłem było wskrzeszenie starożytnej tradycji w nowożytnym wydaniu. Oficjalne otwarcie olimpiady na stadionie Panathinaiko Stadio przypadło na 6 kwietnia 1986, a uroczyste zamknięcie zawodów odbyło się 15 kwietnia.

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie – organizacja

Decyzja o organizacji igrzysk w Atenach została podjęta już w 1894 roku podczas specjalnego kongresu. Wybrano wtedy również Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który czuwa nad organizacją i przebiegiem igrzysk. Oficjalnego otwarcia dokonał król Grecji, Jerzy, co jest historycznym momentem dla światowego sportu, dzięki czemu igrzyska odbywają się do dzisiaj.
Organizacja pierwszej nowożytnej olimpiady nie przebiegła bez problemów. Ze względu na zbyt krótki czas na przygotowanie obiektów sportowych i późne powiadomienie innych krajów o planowanej imprezie większość uczestników składała się z Greków. Mimo to, na ceremonii otwarcia zjawiło się ponad 80 tyś. osób, a w rozgrywkach wzięło udział 245 sportowców z 14 krajów. Warto zauważyć, że nie było wśród nich ani jednej kobiety.
Z powodu znacznie przewyższających kosztów organizacyjnych, niż pierwotnie zakładano, w pewnym momencie organizacja igrzysk stanęła pod znakiem zapytania. Problem ten jednak udało się rozwiązać dzięki wsparciu Komitetu Olimpijskiego, dochodu ze sprzedaży znaczków i biletów oraz wsparcia finansowego greckiej diaspory, rodziny królewskiej oraz prywatnych inwestorów. Ogólny koszt igrzysk szacuje się na 3,7 miliona drachm. Warto zauważyć, że nie było wtedy jeszcze wiosek olimpijskich, które zostały utworzone dopiero w 1932 roku, więc sportowcy na własną rękę musieli zorganizować sobie i opłacić pobyt w Atenach.

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie – dyscypliny

W programie igrzysk znalazło się 9 dyscyplin sportowych, takich jak gimnastyka, kolarstwo, pływanie, lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów, strzelectwo, szermierka, tenis i zapasy. Wiele z planowanych rozgrywek nie odbyło się, wśród nich można wyróżnić krykieta, z powodu małej liczby chętnych, boks ze względu na „nieszlachetny” charakter tego sportu oraz gry zespołowe, które nie spełniały warunków formalnych, takich jak uczestnictwo tylko sportowców- amatorów. Z powodów organizacyjnych odstąpiono również od jazdy konnej, łyżwiarstwa figurowego oraz golfa i polo.
Najwięcej medali zdobyli Grecy, bo aż 46, Stany Zjednoczone z 20 krążkami oraz Niemcy z wynikiem 13 medali. Pierwszym medalistą został James Colony, przedstawiciel ameryki w trójskoku, wpisując się tym samym w karty historii olimpijskiej, otwierając drogę późniejszym mistrzom olimpijskim.