Odzież treningowa dla każdego – poznaj najlepsze rodzaje tkanin i wybierz odzież pasującą do Twojego stylu

0
Odzież treningowa dla każdego – poznaj najlepsze rodzaje tkanin i wybierz odzież pasującą do Twojego stylu

Odzież treningowa to specyficzny rodzaj garderoby. Korzystają z niej głównie osoby, na co dzień trenujące różne sporty oraz odwiedzające siłownie lub kluby fitness. Odzież treningową produkuje się z innych materiałów niż odzież codzienną. Podstawowymi funkcjami, jakie musi spełniać odzież treningowa są:

  • gwarancja wygody
  • przepuszczalność powietrza
  • odprowadzanie potu i wilgoci
  • komfort oraz higiena

Do głównych rodzajów tkanin, z których produkuje się odzież treningową należą: poliester, polipropylen, nylon oraz bawełna. Tkaniny sportowe wytwarzane są z włókien syntetycznych zawierających specyficzne związki chemiczne. Do pierwszych rodzajów odzieży sportowej można zaliczyć produkcję strojów kąpielowych, które powstały z poliamidu. Poliamid odzież odznacza się dużą wytrzymałością oraz sztywnością. Obecnie z poliamidu produkuje się głównie kurtki przeciwdeszczowe, piłkarskie i narciarskie oraz popularne szwedki przeciwwiatrowe.

Rodzaje tkanin sportowych służących do produkcji odzieży treningowej

Większość odzieży treningowej powstaje z poliestru, ten typ materiału jest niezwykle funkcjonalny i doceniany przez sportowców. Nie wchłania wilgoci i wody, a dzięki temu osoba ćwicząca nie odczuwa chłodu podczas treningu. Oprócz tego poliester doskonale utrzymuje kolor, nawet podczas działania dużej ilości promieni słonecznych.

Polipropylen to kolejna tkanina służąca do szycia odzieży sportowej. Charakteryzuje się miękkością, ale zaczyna blaknąć, gdy jest zbyt nasłoneczniona promieniowaniem UV. Dużą zaletą odzieży z polipropylenu jest posiadanie kanalików kapilarnych, które odpowiadają za odprowadzenie wilgoci w czasie wysiłku fizycznego.

Merino to również tkanina stosowana do produkcji odzieży treningowej. Produkowana jest z cienkich włókien owczej wełny (rasa merynosy). Charakteryzuje się dużą miękkością i dzięki temu nie naraża skóry na otarcia i zadrapania. Odzież treningowa z merino jest wyjątkowo przewiewna, lecz nie zatrzymuje wilgoci i mogą na niej zatrzymywać się bakterie powstające w wyniku pocenia się ciała. Merino wykorzystywany jest głównie do produkcji odzieży zimowej – skarpet narciarskich, koszulek z długim rękawem, podkoszulek, kominiarek i rękawiczek.

Odzież treningowa wielokrotnie jest uszyta z połączenia kilku różnych tkanin. Tutaj można wymienić koszulki, spodenki i bieliznę sportową tworzoną z poliestru i elastanu, poliestru i lycry, poliestru i nylonu. Dzięki tego typu połączeniom odzież treningowa jest bardziej elastyczna i lepiej dopasowuje się do ciała. Dodatkowo często to tkanin dodawane są jony srebra, które doskonale eliminują zapach potu i działają antybakteryjnie.

Jak dopasować odzież treningową do swojego stylu?

Jeszcze kilka lat temu ciężko było wybrać odzież treningową w wybranym kolorze oraz stylu pasującym do naszych indywidualnych preferencji. Obecnie odzież treningowa produkowana jest w przeróżnych wzorach, kolorach oraz stylach. Nawet sławne osoby i gwiazdy Hollywood chętnie pokazują się w odzieży treningowej.

Przykładem może być Kendall Jenner, która jest młodszą siostrą Kim Kardashian. Posiada doskonałą sylwetkę, bardzo docenianą przez mężczyzn i kobiety. W jej garderobie znajdzie się mnóstwo rodzajów przeróżnej odzieży treningowej. Tak ważna osobistość narzuca pewien styl odzieży treningowej, składający się głównie ze staników treningowych i luźnych dresów. Świetne rozwiązanie dla osób lubiących pokazywać publiczne swój płaski brzuch i czuć się komfortowo podczas każdego treningu. Wiele rodzajów stylowej i wygodnej odzieży treningowej można kupić na futbolsport.