Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Co jest ważne w poduszce do spania?

0
Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. Co jest ważne w poduszce do spania?

Nie jest żadną tajemnicą, że łóżko to najważniejszy element wyposażenia sypialni. Z rozwagą dobieramy stelaż i materac, żeby zapewnić sobie możliwie jak największą wygodę. Wystarczająco długi, komfortowy sen to w końcu klucz do dobrego samopoczucia i zdrowia. Jednak podczas wyboru odpowiedniego łóżka nie możemy także lekceważyć ogromnego znaczenia, jakie ma pościel. Wbrew pozorom to, jaką kupimy kołdrę i poduszki, może mieć decydujący wpływ na jakość naszego wypoczynku. Czym się zatem kierować, kiedy chcemy kupić poduszkę do spania?

Wysokość poduszki a dobry sen

To, czy rano będziemy budzić się pełni energii, zależy poniekąd od tego, w jakiej pozycji zasypiamy. To samo musimy wziąć pod uwagę podczas zakupu poduszek. Pamiętajmy, że nasz kręgosłup musi być odpowiednio podparty podczas spania, w przeciwnym wypadku w ciągu dnia będziemy odczuwać nieprzyjemny ból, a z czasem mogą nawet powstawać trwałe zwyrodnienia. Kręgosłup powinien spoczywać prosto, żeby żaden z kręgów nie był uciskany. 

Jeśli lubimy spać na brzuchu, powinniśmy zdecydować się na niską poduszkę. Ta pozycja nie jest najzdrowsza dla naszego organizmu, więc najlepiej zmienić taki nawyk, jednak wiadomo, że przyzwyczajenia rządzą się swoimi prawami. Podczas spania na brzuchu niska poduszka nie będzie nadwyrężała odcinka szyjnego kręgosłupa.

W przypadku, gdy najczęściej układamy się na boku, konieczny będzie zakup wyższej poduszki. By określić, która jest odpowiednia, trzeba zatroszczyć się o to, by przestrzeń między policzkiem a materacem była wypełniona. Kręgosłup nie może się wyginać do nienaturalnego kształtu, w przeciwnym wypadku będziemy zbytnio go obciążać.

Dla osób, które wolą spać na plecach, najlepsze będą poduszki dość niskie. Należy zadbać, by szyja nie była wygięta do góry, tylko spoczywała w swobodnej, luźnej pozycji. Można się też zastanowić nad zakupem poduszki ortopedycznej, która posiada specjalne wgłębienie, dzięki któremu w ciągu nocy głowa nie będzie się zsuwała ani zapadała.

Poduszkę idealną możesz znaleźć na https://expertsnu.pl/.

Jaki rozmiar poduszki wybrać?

Wbrew pozorom istotny jest nawet rozmiar poduszki. Tutaj powinniśmy wziąć pod uwagę stosunek swojego wzrostu do wagi ciała. Wielu producentów posiada specjalne tablice, umożliwiające określenie, który rozmiar poduszek będzie najbardziej odpowiedni dla danej wagi czy wzrostu. Ponadto, żeby pomóc sobie w wyborze, możemy zmierzyć odcinek od podstawy szyi do łopatki oraz szerokość barków. Poduszka powinna być na tyle duża, by pozostawiała nam jeszcze około 10-centymetrowy zapas miejsca.

Najchętniej wybierane są poduszki 80×80, 70×80 czy 50×60. Pamiętajmy jednak, że jest to kwestia nie tylko preferencji, ale także indywidualnych potrzeb. Warto zatem przed dokonaniem zakupu poprosić o pomoc sprzedawcę, który może nam udzielić wskazówek.